Hidrojen üretim teknolojileri geliştiren Aurora Hydrogen, Energy Innovation liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldı

Kanada merkezli şirket; alternatif enerji alanında tecrübesi olan  Andrew Gillis, Erin Bobicki, Murray Thomson tarafından kuruldu. Aurora Hydrogen'in ana hedefi, hidrojen üretiminin maliyetini düşürmek.
Hidrojen üretim teknolojileri geliştiren Aurora Hydrogen, Energy Innovation liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldı

Hidrojen üretim teknolojileri geliştiren Aurora Hydrogen, Energy Innovation liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldı. A serisi yatırım turuna Shell Ventures, Chevron Technology Ventures ve George Kaiser Family Foundation da katıldı. 

Kanada merkezli şirket; alternatif enerji alanında tecrübesi olan  Andrew Gillis, Erin Bobicki ve Murray Thomson tarafından kuruldu. Aurora Hydrogen'in ana hedefi, hidrojen üretiminin maliyetini düşürmek. 2021 yılında faaliyete geçen şirket hidrojeni enerjiye ihtiyaç duyulan yerde yani yerinde üretiyor. Böylece lojistik sorununu ortadan kaldırıyor. Aurora Hydrogen yılda 900 milyon tonun üzerinde karbondioksit salınımını azaltma potansiyeline sahip. Şirket, ulaşım, inşaat ve iklimlendirme ve soğutma sektörleri için çalışıyor. 

Hidrojen, elektrik ve gelişmiş biyoyakıt gibi diğer alternatiflerin tamamlayıcısı olarak öne çıkıyor. 2050 yılına kadar hidrojenin küresel enerji ihtiyacının yüzde 18’ini karşılaması bekleniyor. Bu alanda düşük maliyetli hidrojen üretmek için yeni teknoloji geliştirmek kritik bir noktada konumlanıyor. Bu alana yapılan yatırımlar son zamanlarda dikkat çekiyor.

Geçen Şubat ayında hidrojen enerjisi sektörüne odaklanan Bramble Energy, 35 milyon pound yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırım HydrogenOne Capital Growth plc tarafından yönetildi. Yeni turu mevcut yatırımcılar arasında yer alan  BGF, IP Group, Parkwalk Advisors ve UCL Technology Fund tarafından destekleniyor. İngiltere merkezli Bramble Energy, yeni gelen yatırımı Ar-Ge süreçlerini ve mevcut iş gücünü geliştirmek için kullanacak.

Bramble Energy kurucu ortağı ve CEO'su Dr. Tom Mason "İnsanlığın karşı karşıya olduğu iklim krizinden daha büyük bir zorluk yok. Ekibimizin temel amacı, dünyanın net sıfıra (yani atmosfere yeni emisyon eklememe) ulaşmasına yardımcı olmak" diye konuşarak şirketin kuruluş amacını anlatıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.