2021 yılında bitki bazlı gıda sektörüne yapılan yatırımların miktarı 5 milyar dolara yükseldi

Boston Consulting Group'un (BCG) tüketicilerin hayvansal olmayan alternatif proteinleri benimsemeye hazır olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı.
2021 yılında bitki bazlı gıda sektörüne yapılan yatırımların miktarı 5 milyar dolara yükseldi

Hızlı nüfus artışı nedeniyle doğal kaynaklar yetmiyor, kalkınma hızı yavaşlıyor. Bu da ekonomik ve sosyal sorunların artmasına neden oluyor. Araştırmalara göre Kasım 2022'ye kadar dünya nüfusunun 8 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Hızlı nüfus artışından kaynaklı iki önemli konu ülkelerin gündemini meşgul ediyor. Bunlardan biri küresel ısınma diğeri ise açlık...

Açlığa çare olan gıda sektörü insanlık tarihinin başlangıcından itibaren, hayatın devamlılığı için en önemli kaynaklardan biri. Ama gıda üretimi küresel ısınmayı tetikleyen en büyük nedenlerin başında geliyor. Hayvancılık, gıda sektörü içinde en çok emisyon üreten alan olarak biliniyor. Küresel emisyonların yüzde 15’inden sorumlu. Bu noktada bitkisel bazlı gıda sektörü karbon emisyonunu azaltmak adına bir adım öne çıkıyor. 

Araştırma şirketi Boston Consulting Group'un (BCG) tüketicilerin hayvansal olmayan alternatif proteinleri benimsemeye hazır olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapora göre birçok tüketici artık bunun iklim kriziyle mücadele için mevcut en iyi araçlardan biri olduğunu düşünüyor. 

Sera gazı azaltımında etkili

Birleşik Krallık, ABD, Çin, Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 3 bin 700'den fazla kişinin katıldığı ankette bitki bazlı et ürünlerini insanların beğendiği ve bu ürünleri satın almak istediği belirtildi. Bu çok şaşırtıcı bir durum değil. Bir taraftan Avrupa ve Kuzey Amerika, 2025 yılına kadar et tüketiminde en yüksek noktaya ulaşacağı ve bir noktadan sonra  geleneksel et tüketimi düşmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Buna paralel olarak et, yumurta ve süt ürünlerinin yüzde 2'sini temsil eden bitkisel bazlı gıda sektörü gıda sisteminin yüzde 11'ini oluşturacak. Bu da 2030 yılına kadar dünya çapında 0,85 gigaton sera gazı azaltımını sağlayacak. 

Raporun ortaya koyduğu ilginç bir diğer bilgi ise bu alanı geliştirmeye ve büyütmeye yönelik yatırımların otomotiv sektöründe karbonsuzlaşma için yapılan yatırımlardan 11 kat daha fazla sera gazı azaltıyor olması...

Sektör, hem girişimcilerin hem de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Good Food Institute'ya göre bu alana yapılan yatırımların toplamı 2021'de 5 milyar dolara yükseldi. Bu sektör yatırımcılar için yeni yükselen karlı sektörler arasında yer alıyor. Geçen Kasım ayında Brezilya merkezli bitkisel bazlı gıda girişimi Future Farm, 58 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunda Monashees, Go4It Capital, Turim MFO, Enfini Ventures  XP Inc, Rage Capital yer aldı. Future Farm, bu yatırımı ABD ve Avrupa'da operasyonlarını genişletmek için kullanacak. Ayrıca ürün gamına bitki bazlı sütleri de ekleyerek ürün yelpazesini genişletmeyi planlıyor. 2019 yılında kurulan girişim, şimdiye kadar toplam 89 milyon dolar yatırım toplamıştı. Yeni gelen finansman akışıyla şirketin değeri 400 milyon dolara yükseldi.

Geçtiğimiz aylarda insanlığın ortak sorunu açlığa çözüm bulmak için yola çıkan foodtech (gıda teknolojileri)'in son durumunu anlatan bir yazı yayınlanmıştık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.