Bitkisel bazlı gıda girişimi Future Farm, 58 milyon dolar yatırım aldı

2019 yılında kurulan girişim, şimdiye kadar toplam 89 milyon dolar yatırım toplamıştı. Yeni gelen finansman akışıyla şirketin değeri 400 milyon dolara yükseldi.
Bitkisel bazlı gıda girişimi Future Farm, 58 milyon dolar yatırım aldı

Geçtiğimiz aylarda insanlığın ortak sorunu açlığa çözüm bulmak için yola çıkan foodtech (gıda teknolojileri)'in son durumunu anlatan bir yazı yayınlamıştık. 2027'de 342 milyar dolar olması beklenen pazar, hem girişimcilerin hem de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre, Brezilya merkezli bitkisel bazlı gıda girişimi Future Farm, 58 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunda Monashees, Go4It Capital, Turim MFO, Enfini Ventures  XP Inc, Rage Capital yer aldı.

Future Farm, bu yatırımı ABD ve Avrupa'da operasyonlarını genişletmek için kullanacak. Ayrıca ürün gamına bitki bazlı sütleri de ekleyerek ürün yelpazesini genişletmeyi planlıyor. 2019 yılında kurulan girişim, şimdiye kadar toplam 89 milyon dolar yatırım toplamıştı. Yeni gelen finansman akışıyla şirketin değeri 400 milyon dolara yükseldi.

Future Farm; Future Mince, Future Burger ve Future Sausage gibi markalarıyla bilinen girişim, 24 ülkede 10 bin satış noktasında yer alıyor. Şirket, geçen yılın başında ürünleri İngiltere pazarına sunmuştu. Buna paralel olarak Avrupa'daki büyüme oranı yüzde 960 yükselmişti. 

Gıda teknolojisi uzmanları, bitkisel bazlı alternatif atıştırmalıkların küresel ısınmaya karşı önemli rolü olduğu görüşünde birleşiyor. Çünkü besiciliğin sera gazlarının artmasına neden olduğu ve küresel ısınmayı tetiklediği düşünülüyor. Sektör içinde Beyond Meat, Impossible Foods, Meati, Fable Food, Planted ve Heura gibi girişimler yer alıyor. 

Geçen Ocak ayında Beyond Meat ve PepsiCo, bitki bazlı alternatif atıştırmalıklar ve içecekler yaratmak, üretmek ve pazarlamak için bir ortak girişim kurduklarını duyurmuş. Girişimin adı PLANeT Partnership olarak açıklanmıştı. Duyuru sonrasında PepsiCo'nun hisseleri yaklaşık yüzde 1 artarken Beyond Meat hisseleri yüzde 30 kadar yükselmişti. Sektörün diğer büyük oyuncusu Beyond Meat ise gıda devleriyle iş birliği yapıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.