Apple'ın gereksiz mesajları filtreme özelliği ortaya çıktı

Truecaller tarafından geliştirilen ve iOS 16 beta sürümde yer alan özellik, geliştiricilerin, kişisel olmayan mesajları 2 ana ve 12 alt kategoride sınıflandırmasına olanak tanıyor.
Apple'ın gereksiz mesajları filtreme özelliği ortaya çıktı

Apple, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen WWDC'de iOS 16 işletim sistemini tanıtmıştı. Şimdi iOS 16 işletim sistemiyle vadedilen özelliklerden biri olan mesajları filtreleme özelliği de ortaya çıktı. 

Truecaller tarafından geliştirilen özellik, filtre uzantılarının geliştiricilerinin kişisel olmayan mesajları 2 ana ve 12 alt kategoride sınıflandırmasına olanak tanıyor. TechCrunch'a göre uygulamadaki 2 ana kategori İşlemler ve Promosyonlar. Promosyonlar'daki alt kategoriler Teklifler, Kuponlar ve Diğerleri şeklinde iken, İşlemler için alt kategoriler Finans, Hatırlatıcılar, Komutlar, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Hava Durumu, Taşıyıcı, Ödüller ve Diğerleri olacak şekilde belirtiliyor.

Apple, geliştiricilerin bu kategorileri SMS filtrelerine nasıl dahil edebileceğini özetlemişti. Buna göre ABD'de kullanıcılar, iOS 16'da yeni bir "Önemsiz Bildir" ile operatörlere spam iletileri bildirebilecekler. Bu özellik yalnızca belirli operatörlerde kullanılabilecek. Fakat şu an için hangi operatörlerin bu özelliği destekleyeceğine dair bir bilgi sunulmuyor. Ayrıca iPhone'u çift SIM modunda kullanıyor olsanız bile, mesajları SIM'lerine göre filtreleyebileceğiniz belirtiliyor.

Apple, benzer bir mesaj filtreleme özelliğini halihazırda Brezilya ve Hindistan'da kullanıyor. Şimdi ise Hintli iPhone kullanıcıları, Siri önerileri olarak, Mesaj dizilerinde ve Takvim Gelen Kutusu'nda film veya tren bileti rezervasyonu gibi etkinlikleri de görebilecek.

iOS 16 aynı zamanda, Ayarlar uygulamasında bulunabilen, kullanıcılar için desteklenen uygulamalarda ve web sitelerinde CAPTCHA'ları atlamak için de bir destek sunuyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde, iCloud otomatik olarak ve özel olarak aygıtınızı ve Apple Kimliği hesabınızı arka planda doğruluyor, uygulamaların ve web sitelerinin size bir CAPTCHA doğrulama isteği sunması ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.