TRON DAO, Luna Foundation Guard'ın izinden mi gidiyor?

TRON DAO'nun USDD'si de geçtiğimiz hafta sonundan bu yana değer kaybı ile mücadele ediyor. USDD'nin çalışma prensibini ve TRON DAO Reserve'ü yakından inceliyoruz.
TRON DAO, Luna Foundation Guard'ın izinden mi gidiyor?

TRON DAO Reserve'ün (TDR) algoritmik sabit kripto parası (stablecoin) USDD, son günlerde ciddi bir değer kaybı ile karşı karşıya. Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı ve Luna Foundation Guard'ın hızlı bir şekilde piyasadaki varlığını yitirmesi, yatırımcı tarafında stablecoin'lere dair bir endişe fırtınası yarattı. 

Bu endişe fırtınası Lido'ya dair bir "peg" telaşı yaratırken, Celsius'u satışa zorladı. Bu satışa zorlanma durumunun kripto para piyasasında yarattığı ortam, diğer stablecoin'leri de etkisi altına alıyor. Bu anlamda TRON DAO'nun USDD'si de geçtiğimiz hafta sonundan bu yana değer kaybı ile mücadele ediyor. Başlangıçta yüzde 2 değer kaybeden USDD'nin ardından, USDD'nin rezerv para birimi TRX de yüzde 16 düşüş yaşadı. 

Bu noktada algoritmik sabit kripto paraların çalışma prensibini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Kurumlar, çıkardıkları stablecoin'i desteklemek için rezerv bulundurmak durumunda. Rezerv para birimindeki düşüş, şirketin rezervlerini yenilemesi gerektiği anlamına geliyor. 

USDD'nin ortaya çıkışı ve çalışma prensibi 

Luna Foundation Guard'ın UST'si ilk çıktığında büyük ilgi gördü. Bu ilgiyi fırsata dönüştürmek isteyen Tron'un kurucusu Justin Sun, USDD'yi çıkarmaya karar verdi. USDD ve UST'nin çalışma prensibi birbirine benzer olsa da; USDD bazı noktalarda UST'den ayrışıyor. 

Öncelikle LUNA'nın benimsediği çalışma prensibinden söz edelim. Herhangi biri tarafından 1 UST mint edildiğinde, 1 dolar değerinde LUNA yakıyor. Böylece LUNA'nın likidite tedariği azalırken, satın alınmış LUNA'lar üzerinde arbitaj yapılarak yakılmış oluyor. 

Bu bağlamda TRX, asla yakılmıyor. TRX, akıllı kontrata giriş yapsa da yakılma işleminin yapıldığı adrese taşınmıyor. Bu noktada Ethereum'da yakılan token'ların 0x000... adresine taşındığını belirtelim. Bu token'lar hiç kimse tarafından sahiplenemez. Bu adreste yalnızca bu akıllı sözleşmeye bağlı kalıyorlar. 

TRON DAO Reserver (TDR) bu yanmış TRX'leri USDC eşlemesini / sabitliğini desteklemek için teminatın bir parçası olarak kullanıyor. Yakılan TRX'lerin bağlı olduğu sözleşme, birden fazla imza tarafının onayı ile bedelini ödeyerek geri alma özelliğine sahip. Bu yol ile TRX'ler, Whitelist'teki bir adrese gönderilebilir. Bu senaryoda imza taraflarını TDR olarak düşünebiliriz. Özetle yakılan TRX'ler dolaşımdan çekilmediği gibi TDR'nin TRX üzerinde yetki sahibi olmasını sağlıyor. Ayrıca mint konusunda da ağırlıklı olarak TDR'nin sürece hakim olduğunu görüyoruz. 

USDD yakma ve TRX mint etme mekanizmasının eşitlik 1'in altındayken devreye girmesi gerekiyor. Şu anda eşliğin (peg) kırılmasıyla, Tıpkı UST/LUNA için çalışan mekanizma gibi USDD arzında bir daralma yaratan bu mekanizmanın da yürürlüğe girdiğini görmemiz gerekiyor.  

Buna rağmen, on-chain verilere bakıldığını tek bir USDD'nin yakıldığını (tedavülden kaldırıldığını) veya TRX basıldığını gösteren zincir üstü bir faaliyet görünmüyor. Bu da bizlere sabitliğin/eşliğin korunması için TDR'nin likiditesine güvenildiğini gösteriyor. 

TDR'nin sunduğu faizlere rağmen USDD ile ilgilenen 5 bin civarı küçük bir kitle var. Dün USDD ile gerçekleşen transferler ise 1.800 civarında. Bu da küçük bir hareketle USDD fiyatlarını değiştirmenin imkan dahilinde olduğunu gösteriyor. 

TDR USDD'yi yeniden sabitleyebilir

İddialara göre 2.2 milyar dolar rezerve sahip olan 36 milyon dolar ile USDD'yi yeniden eşliğe kavuşturabilir. Piyasadaki pek çok kişi, TDR'nin Luna'nın kaderini paylaşacağını düşünerek short açıyor.

Justin Sun'ın bu konu karşısında benimsediği yaklaşımlar konusunda pek çok iddia geziniyor. Bu iddialardan biri, Sun'ın, piyasadakilerin short açmasını sağlayarak eşliği geri kazanmaya çalıştığı düşünülüyor. Bir diğer iddia ise TRX'e yönelik short pozisyon açtığı kar etmek için USDD'yi kullandığı yönünde. 

Tüm bu iddialar varlığını sürdürürken, TDR , Binance'den 2.5 milyar TRX çekerek rezervine ekledi. TRON DAO Reserve'ün Luna ile aynı yöne gidip gitmediğini hep birlikte izleyip göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.