Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı nasıl gerçekleşti?

Bitcoin fiyatları 30 bin dolara düşerken, 2021'in Temmuz ayındaki fiyatları hatırlattı. Peki Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı nasıl gerçekleşti?
Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı nasıl gerçekleşti?

9 Mayıs akşamı Bitcoin fiyatları, 2022'nin en düşük seviyesine indi. Bitstamp borsasının verilerine göre Bitcoin fiyatları 30 bin dolara düşerken, 2021'in Temmuz ayındaki fiyatları hatırlattı. Grafiğe baktığımızda 20 Temmuz 2021 tarihinde Bitcoin fiyatının 30 bin doların altına düştüğünü görüyoruz.

9 Mayıs'taki Bitcoin fiyatı, aynı zamanda 2021'in Kasım ayında yaşanan zirveden yüzde 50 oranında daha düşük. Peki Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısı nasıl gerçekleşti?

Bitcoin fiyatları neden düştü? 

Luna Foundation Guard, 9 Mayıs günü paylaştığı bir tweet ile kripto fiyatlarındaki dalgalanma karşısında  UST'yi desteklemek için 1,5 milyar dolar kredi alacağını açıkladı. 

Burada 2 küçük not düşmekte fayda var. Luna Foundation Guard'ın stabilcoin'i UST'yi algoritmik olarak dolara endeksleyebilmek adına rezerv bulundurması gerekiyor. Luna Foundation Guard gibi büyük organizasyonlar toplu kripto para alımlarında kripto piyasasındaki dengeleri bozmamak adına borsa dışı (over the counter) alımları tercih ediyor. Bu alımlar, 3. taraf şirketler tarafından gerçekleştirilirken, kripto paralar daha uygun fiyatlara alınmış oluyor. 

Bu arada Twitter'da Web3, kripto ve blockchain üzerine yazan Napgener'in paylaştığı bir tweete göre kredi Genesis'ten alındı. 

Saldırı nasıl planladı? 

Öncelikle Luna Foundation Guard'ın uzun bir süredir Bitcoin alımlarıyla gündeme geldiğini belirtelim. Kurum, 26 Mart'ta 1 milyar doların üzerinde bitcoin pozisyonu açtı. Saldırıyı planlayan kişiler, o dönemden bu yana Luna Foundation Guard'ın rezervini yakından takip etmiş olabilir. 

Aynı şekilde Luna Foundation Guard'ın kurucusu Do Known da UST likidite havuzuna dair bilgileri de paylaştı. Twitter'da Onchain Wizard adlı kullanıcı saldırıyı planlayanların bu iki bilgiden destek alarak strateji geliştirdiğini öne sürüyor. 

Ayrıca trade grubunun, saldırı amacıyla 100 bin BTC kredi ile pozisyon açarken, aynı zamanda Known'a da borç verdiği söyleniyor. Zira Luna Foundation Guard, 27 Mart ve 11 Nisan arasında 15 bin Bitcoin satın aldı. Ancak bu satışın, saldırıyı gerçekleştiren Trade grubu tarafından gerçekleştirildiğine dair kesin bir bilgi yok. 

UST'de açılan 1 milyar dolarlık borsa dışı pozisyon ve yaklaşık 4.2 milyar dolarlık short pozisyon ile trade grubu, likidite havuzlarını boşaltmaya başladı.  Bunu dengelemek için Luna Foundation Guard, Bitcoin rezervini satmak üzere harekete geçti. Bu esnada trade grubu, Binance'de UST satmaktaydı. 

Luna Foundation Guard, UST'yi tekrar 1 dolara eşitlemek için Luna ve Bitcoin rezervlerini boşaltarak likidite etmek durumunda kaldı. Luna Foundation Guard'ın ana şirketi Terraform Labs'in rezerv cüzdanında bulunan 42 bin 530 Bitcoin'inin hareket etmesi, yatırımcıları paniğe sürükledi. Bu da piyasada aşağı yönlü bir hareket yaşanmasına neden oldu. 

Terraform Labs'in rezervlerini boşaltması sadece bitcoini etkilemedi. UST yatırımcıları da paniğe kapılarak likidite havuzlarından paralarını çektiler. Yatırımcılar UST'yi satarak Tether'in stabilecoin'i USDT'yi satın almaya başladı. Bu da Luna Foundation Guard'ı içinden çıkılmaz bir döngüye soktu. Bir süre sonra borsada UST alacak kimse kalmadı diyebiliriz. Bundan en çok karlı çıkanlar ise saldırıyı planlayan "trader" ekibi oldu. 

Bu atak sonucu trader ekibi, 1 gecede 815 milyon dolar kazanç elde etti. Bu kazancın 350 milyon dolarlık kısmı UST satışlarından geldi. 22,5 cent'e kadar düşen UST, şu anda Binance'te 52 centten işlem görüyor. Hatta UST dolarla eşitliğini kaybedince, Bitcoin UST karşısında en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.