Apple'ın elektrikli otonom araç projesindeki üst düzey yöneticilerden biri şirketten ayrıldı

Apple, otonom araç projesi için Tesla Autopilot yazılım mühendisi Christopher “CJ” Moore'u transfer etmişti. Ancak Moore, Florida merkezli bir lidar şirketi olan Luminar'a katılmak için Apple'dan ayrıldığını duyurdu.
Apple'ın elektrikli otonom araç projesindeki üst düzey yöneticilerden biri şirketten ayrıldı

Apple'ın elektrikli otonom araç projesinden daha önce sizlere birkaç kez bahsetmiştik. 2024 yılında tanıtılacağı söylentileri dolaşan araç için Tayvan merkezli Foxconn ve Çin merkezli Luxshare gibi tedarikçiler de hazırlanmaya başlamıştı. Geçtiğimiz yılın eylül ayında ise projenin başına Apple Watch'un eski yöneticisi eski Adobe CTO'su Kevin Lynch getirilmişti.

Apple'ın proje için transfer ettiği isimlerden bir diğeri ise Tesla Autopilot yazılım mühendisi Christopher “CJ” Moore idi. Ancak Moore, yeni yazılım başkanı olarak Orlando, Florida merkezli bir lidar şirketi olan Luminar'a katılmak için Apple'dan ayrıldığını duyurdu. Moore'un Apple'da geçirdiği zaman ise yedi ayla sınırlı kaldı. Moore, Luminar'da otonom araçların çevrelerini görmesine yardımcı olan lazer sensörlerini yapmaya odaklanacak.

Luminar CEO'su Austin Russell yaptığı açıklamada, vizyonlarını gerçekleştirmek ve ulaşımın geleceğini sunmak için kendi alanlarında dünyanın en iyi liderlerini bünyelerine dahil ettiğini söyledi. Apple ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Apple'ın önem verdiği bir projede üst düzey yöneticilerini kaybediyor olması, şirketin bazı konularda zorlandığını açık bir şekilde kanıtlıyor. Zira geçtiğimiz sene de projenin şefi Doug Field, Ford'a katılmak için Apple'dan ayrılmıştı.

Apple, "Apple Car" isimli bir elektrikli ve sürücüsüz bir otomobil üzerinde çalışmaya 2015'te başlamıştı. 2019 yılının ocak ayında ise Apple'ın sürücüsüz otomobil projesi olan Project Titan'ı sonlandıracağı söylentileri dolaşmış, ancak Aralık 2020'de projenin sonlandırılmayacağı açıklanmıştı. Şimdi ise Apple'ın sürücüsüz ve elektrikli aracının 2024 yılında karşımıza çıkacağı iddia ediliyor, fakat bu konuda bir erteleme olur mu, olmaz mı bunu öğrenmek için henüz çok erken. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.