3 boyutlu sosyal ağ BUD, 36.8 milyon dolar yatırım aldı

Kullanıcıların sürükle bırak prensibiyle 3D dünyalar yaratmasını sağlayan BUD, B serisi yatırım turunda 36.8 milyon dolar yatırım aldı.
3 boyutlu sosyal ağ BUD, 36.8 milyon dolar yatırım aldı

2019 yılında yazılım mühendisleri Shawn Lin ve Risa Feng tarafından kurulan 3 boyutlu sosyal ağ BUD'ın 2022'nin Şubat ayında A serisi yatırım turunda 15 milyon dolar yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Kullanıcıların sürükle bırak prensibiyle 3D dünyalar yaratmasını sağlayan BUD, B serisi yatırım turunda 36.8 milyon dolar yatırım aldı.

Sequoia Capital Hindistan liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna ClearVue Partners, NetEase ve Northern Light Venture Capital. katılım gösterdi. Ayrıca girişimin mevcut yatırımcıları GGV Capital, Qiming Venture Partners ve Source Code Capital'in de yatırım turuna katıldığını belirtelim. Bu yeni yatırım turu ile şirketin toplam yatırım miktarı 59.8 milyon dolara ulaştı. 

Öne çıkan veriler 

Kullanıcılar BUD'da şimdiye kadar 15 milyon kişisel deneyim oluşturdu. Bu noktada uygulamanın Kasım ayında yayına alındığını belirtmekte fayda var. Uygulama içindeki sanal varlıklar ise 150 milyon kez el değiştirdi. Bu da uygulama içinde uzun vadede devasa bir ekonomi kurgusunun yer bulacağını bizlere gösteriyor. Yine de BUD, bu uygulama içi işlemlerden herhangi bir komisyon almıyor. 

Şu anda BUD ekibinin gelir modelleri oluşturmak yerine uygulama geliştirmeye odaklandığını söyleyebiliriz. BUD, ücretsiz kullanım sunarken, reklamsız deneyimiyle kullanıcı tabanının 3D uygulamaya odaklanmasını sağlıyor. 

SensorTower verilerine göre BUD, Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika bölgelerinde yer alan 40 ülkede ilk 10 uygulama arasında bulunuyor. Hatta Vietnam ve Tayland'da ücretsiz Android uygulamaları arasında zirveye yerleşmiş durumda. 

Gelecek planları

Girişim yatırımı ekibi genişletmek ve oyunda blockchain tabanlı özellikler geliştirmek için kullanacak. 130 çalışanı bulunan şirket, Singapur, Shenzen ve ABD'deki ofisleri üzeriden faaliyet gösteriyor. 

Buna ek olarak BUD'ın oyun ekonomisine NFT katmanı eklemeye hazırlandığını belirtelim. NFT'ler için bir pazar yeri oluşturmayı planlayan girişim, uygulama içinde varlık sahiplenme ve ikincil satışlara yeni bir soluk getirebilir. Ayrıca bu sayede kendi gelir modelini de kolaylıkla inşa edebilir. 

İstikrarlı bir şekilde yatırımlar almayı da sürdüren blockchain tabanlı oyunlar geliştiren girişimler, son bir yıl içinde oldukça büyük bir kitleye ulaştı. Oyun etkinliği 2022 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2 bin oranında artış yaşadı. BUD'ın uygulama içine NFT katmanı eklemesi, girişimi sadece bir 3D deneyim alanı olmaktan çıkararak blockchain oyunlarına dahil ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.