Lityum iyon pillerin geri dönüşümünü sağlayan Li-Cycle, 200 milyon dolar yatırım aldı

Lityum iyon pillerin geri dönüşümünü yapan Kanada merkezli Li-Cycle, elektrikli araç endüstrisi için pil metalleri tedarik eden Glencore'dan 200 milyon dolar yatırım aldı.
Lityum iyon pillerin geri dönüşümünü sağlayan Li-Cycle, 200 milyon dolar yatırım aldı

Gün içinde karbon salınımını azaltan bir girişimin yatırım aldığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Çevresel olarak pozitif etkileri artırmayı hedefleyen, iklim değişikliğini durdurmak, geri dönüşümü artırmak gibi misyonlara sahip girişimlerin son dönemde revaçta olduğunu söyleyebiliriz, bunun en önemli nedeni ise gittikçe etkilerini daha da hissettiğimiz küresel ısınma ve doğal kaynakların bu sebeple yavaş yavaş yok olması. Bu kapsamda faaliyet gösteren bir girişim de Li-Cycle. Zira Li-Cycle, doğaya gelişi güzel atıldığında çok fazla olumsuz etkiye sahip olan lityum iyon pillerin geri dönüşümünü sağlıyor. 

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve şirketler, eski pilleri geri dönüştürme konusundaki çabalarını arıtıyor. Örneğin; ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, bu hafta elektrikli araç pil geri dönüşümünü finanse etmek için 3 milyar dolar ayıracağını söylemişti. Yani Li-Cycle'ın yaptığı iş bu noktada oldukça önemli.

Li-Cycle, bir yandan kritik pil malzemeleri için ikincil bir tedarik oluştururken, bir yandan da lityum iyon piller için müşteri merkezli, kullanım ömrü sonu bir çözüm sağlamak için yenilikçi Spoke & Hub Technologie'den yararlanıyor. Lityum iyon şarj edilebilir piller, otomotiv, enerji depolama, tüketici elektroniği ve diğer endüstriyel ve ev uygulamalarında dünyamıza giderek daha fazla güç sağlıyor. Dünyanın, pil üretim atıklarını ve ömrünü tamamlamış pilleri daha iyi yönetmek ve kritik ve kıt pil sınıfı hammaddelere yönelik hızla artan talebi kapalı devre bir çözüm aracılığıyla karşılamak için gelişmiş teknolojiye ve tedarik zinciri yeniliklerine ihtiyacı bulunuyor. Li-Cycle da zaten tam da bu noktada devreye giriyor. 

2016 yılında, Kanada'da Ajay Kochhar ve Tim Johnston tarafından hayata geçirilen Li-Cycle, kullanılmış pilleri parçalıyor ve pilleri parçalamaya başlamak için su bazlı bir sistem kullanıyor. Hidrometalurjik işleme olarak bilinen teknik, diğer tekniklerden daha az enerji kullanıyor. Li-Cycle, jant teli tesislerinden kara kütle olarak bilinen bir maddeyi daha fazla işlem için merkez tesislerine gönderiyor. Tesislerde siyah kütleyi, yeni lityum iyon piller yapmak için kullanılabilecek olanlar da dahil olmak üzere çeşitli malzemelere ayırıyor. 

Li-Cycle şimdi de elektrikli araç endüstrisi için pil metalleri tedarik eden Glencore'dan 200 milyon dolar yatırım aldı. İsviçre merkezli Glencore ile Li-Cycle arasındaki anlaşmanın temmuz ayına kadar tamamlanması planlanıyor. Li-Cycle, Kuzey Amerika çevresinde birkaç geri dönüşüm tesisi inşa ediyor. Şirket, Glencore'dan aldığı yatırımı da bu projeler ve diğer kurumsal amaçlar için kullanacak. Glencore ayrıca Li-Cycle'a sülfürik asit tedarik etmeyi kabul etti ve şirket, Li-Cycle'ın geri dönüşüm süreci sırasında üretilen belirli metalleri de satın alacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.