Porsche, lityum-silikon batarya alanına odaklanan Group14 Technologies'in 400 milyon dolarlık yatırım turuna katıldı

Porsche'un 100 milyon dolar yatırdığı turda OMERS, Decarbonization Partners, özel sermaye şirketi Riverstone, Vsquared Ventures ve Moore Strategic Ventures gibi şirketler de yer aldı.
Porsche, lityum-silikon batarya alanına odaklanan Group14 Technologies'in 400 milyon dolarlık yatırım turuna katıldı

Spor araba üreticisi Porsche, elektrikli otomobil yarışına dahil olmak isteyen araç üreticileri arasında en dikkat çeken markalardan biri.  Bugün edindiğimiz bilgilere göre Porsche, lityum-silikon batarya konusuna odaklanan Group14'ün 400 milyon dolarlık yatırım turuna katıldı.

Porche'un 100 milyon dolar yatırdığı turda OMERS, Decarbonization Partners, özel sermaye şirketi Riverstone, Vsquared Ventures ve Moore Strategic Ventures gibi şirketler de yer aldı. Group14, yeni gelen yatırımı yeni üretim tesisi kurmak için kullanacak. Porche'un kendi şarj ağını kurmak için böyle bir yatırıma imza attığı açıklandı. 

2015'te üç girişimci Aaron Feaver, Rick Costantino ve Rick Luebbe tarafından kuruldu. Şirket, özellikle mobil ekipmanlarda ve elektrikli araçlarda kullanılan lityum-silikon batarya üretimine odaklanıyor. Bu bataryalar, lityum-silikon bataryalara göre daha fazla elektrik depolanmasını sağlıyor. Böylece araçların yeniden şarj edilme aralığını uzatarak akü kapasitesini artırıyor.

Porsche, elektrikli araç sektöründe yaptığı yatırımlar hızla devam ediyor. Geçen aylarda Porsche'un elektrikli araçlar için şarj altyapısı ve evlerde güneş enerjisi depolama alanında ürün üreten 1Komma5'in azınlık hissesini aldığını yazmıştık.

Mart ayında ise gelecek yıl küresel elektrikli şarj istasyon ağını oluşturmaya başlayacağını açıklamıştı. Şirket yöneticileri tarafından Porsche markalı ilk şarj noktalarının gelecek yıldan itibaren Almanya, İsviçre ve Avusturya'da  kurulacağı söylenmişti.

Porsche Ventures'in üst düzey yöneticileri arasında yer alan Patrick Huke, "Bu yatırımlarla akıllı şehir ve sürdürülebilirlik alanındaki tutkumuzun altını çizmek istiyoruz" diyerek şirketin önümüzdeki dönemde yol haritasının nasıl şekilleneceğini anlatmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.