Elektrikli araçlar, Starbucks mağazalarında şarj edilebilecek

2022 yılının sonuna kadar ABD’deki Denver ve Seattle arasındaki yollarda bulunan 15 Starbucks mağazasında yaklaşık 60 şarj cihazı kurulacak.
Elektrikli araçlar, Starbucks mağazalarında şarj edilebilecek

Elektrikli araç pazarının büyüklüğünün 2026 yılına kadar yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden iş ile alakalı alakasız birçok şirket bu alanda yatırım yapıyor ya da yapmaya hazırlanıyor. Starbucks da bu alana şarj istasyonlarıyla adımını attı.

Volvo ve Chargepoint anlaşan şirket, ABD’deki bazı mağazalarını elektrikli araç şarj istasyonuna dönüştüreceğini açıkladı. 2022 yılının sonuna kadar ABD’deki Denver ve Seattle arasındaki yollarda bulunan 15 Starbucks mağazasına yaklaşık 60 şarj cihazı kurulacak. Plug-in-hibrit ve akülü elektrikli araçların şarj olması sağlanacak. 

İstasyonlar, 62,5 kW kapasiteli Express 250 ünitelerinden ve 350 kW'a kadar güç verebilen Express Plus ünitelerinden oluşacak. Starbucks yöneticilerinden Michael Kobori, bu adımı bir fırsat olarak tanımlıyor. 

ABD'de bu konuda önemli adımlar atıyor

Ağustos ayında ABD Başkanı Joe Biden 2030 yılında satılan tüm yeni araçlarının yarısının ‘karbon emisyonu sıfır’ araçlar olması amacıyla bir kararname imzalamıştı. Biden ayrıca 2026 yılına kadar hava kirliliğinin azaltılması için yeni araç emisyon kuralları yayınlanacağını açıklamıştı. 

Şarj meselesi aslında elektrikli araçlarda oldukça önemli bir konu. Bu nedenle geçen Şubat ayında ABD, 400 bin elektrikli araç şarj ünitesi kurmayı planladıkları söylenmişti. Halka açık toplam şarj ünite sayısını yarım milyona çıkardı. Bu kapsamda önümüzdeki beş yıl için projeye 5 milyar dolar ayıracakları belirtilmişti. 

Geçen hafta da LG Energy Solution'un ABD'de elektrikli batarya üretmek için 1,4 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Tesla, Lucid Motors, General Motors ve Proterra gibi şirketlere elektrikli batarya sağlayan LG, fabrikanın Arizona'da kurulacağı belirtildi. 11 gigawatt saat kapasiteli saha inşaatı 2022'nin ikinci çeyreğinde başlayacağı söylendi. Seri üretime ise 2024'te geçileceği bildirildi.

Dolayısıyla ABD'de elektrikli araç ve batarya konusunda birçok çalışma ve yatırım yapılıyor. Alan, birçok fırsatı barındırıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.