PayTR, 2021 yılında yüzde 118 büyüme sağlayarak yılı 6.5 milyar TL hacimle kapattı

PayTR, sektörde 12'nci yılı olan 2021'de yüzde 118 büyüyerek, yılı 6.5 milyar TL hacimle kapatırken, üye iş yeri adedini de yüzde 21 oranında artırdı
PayTR, 2021 yılında yüzde 118 büyüme sağlayarak yılı 6.5 milyar TL hacimle kapattı

Ödeme kuruluşu PayTR, sektörde 12'nci yılı olan 2021'de yüzde 118 büyüyerek, yılı 6.5 milyar TL hacimle kapatırken, üye iş yeri adedini de yüzde 21 oranında artırdı. Şirket, 2020 yılına oranla çalışan sayısını ise yüzde 72 oranında büyüttü. 2021 yılında PayTR üzerinden en çok işlem kasım ayında gerçekleşti. En çok işlem gören kategoriler sırasıyla ev eşyaları, kozmetik, giyim ve aksesuar oldu.

Actera ile yatırım ortaklığı

2021 yılında önemli gelişmeler yaşayan PayTR, Actera ile yatırım ortaklığı anlaşması imzaladı. Aldığı yatırımla insan kaynağı, yazılım, donanım altyapıları ve ürün geliştirme yatırımlarını artırarak ürün portföyünü çeşitlendirdi. Haziran ayında ise E-Para lisans sürecini tamamlayarak, bu alanda yeni hizmetleri hayata geçirmek üzere geliştirmelere başlayan PayTR, elektronik para alanında uzman yeni ekip arkadaşlarını bünyesine kattı.

Tosla ile iş birliği

PayTR'ın bir diğer önemli iş birliği, Türkiye'nin ilk banka iştiraki olan E-Para şirketi Aköde'nin geliştirdiği yenilikçi finansal mobil platformu Tosla ile oldu. PayTR üye iş yerlerinde Tosla bakiyesiyle ödeme imkanına sahip olan kullanıcılar, ödeme adımına geldiklerinde Tosla uygulamasını açarak ekranda çıkan QR'ı tarıyor ve Tosla bakiyeleriyle pratik şekilde ödemelerini tamamlayabiliyor. Aynı zamanda Tosla ile harcadıkça TL iade kazandıran Tosback programıyla kullanıcılar internet ve dijital platform alışverişlerinde yüzde 50'ye varan Tosback fırsatlarından yararlanabiliyor. Banka müşterisi olmayan ya da kart kullanmayan müşterilerin e-ticaret ekosistemine dahil edilmesi PayTR ve Tosla iş birliğinin en önemli katkıları arasında yer alıyor.

PayTR NeoPOS ürünü

Yılın son günlerinde yaşanan bir diğer gelişme ise cep telefonlarını POS cihazına çeviren PayTR NeoPOS ürününün kullanıma sunulmasıydı. Bu ürünü kullanmak isteyen üye iş yerleri, yüz yüze satışlarda PayTR POS ile ödeme almayı deneyimleme şansı yakalıyor. Projenin Mastercard ve Propay iş birliğiyle gerçekleştirildiğini de belirtelim.

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, 2022 yılında yüzde 100 büyümeyle 13 milyar TL'lik bir hacim hedeflediklerini belirtiyor. Önümüzdeki dönemde Elektronik Para ve Mobil Ödeme çözümlerini de tamamlayarak satıcı ve alıcılara geniş yelpazede ödeme çözümleri sunacaklarını belirten Tombul, 6493 sayılı kanunun yönetmelik ve tebliğinde yapılan değişikliklere uyum süreçlerini de hızla tamamlayıp iş birliklerini çoğaltacaklarını da sözlerine ekliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.