Take-Two Interactive, Zynga'yı 12,7 milyar dolara satın alıyor

Take-Two Interactive tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, mobil oyun dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Zynga'yı 12,7 milyar dolar karşılığında satın alıyor.
Take-Two Interactive, Zynga'yı 12,7 milyar dolara satın alıyor

Günümüzün en sevilen oyun serilerinden biri olan Grand Theft Auto başta olmak üzere 2K oyunları ve Red Dead Redemption serisinin de yayıncısı konumunda bulunan Take-Two Interactive, mobil oyun dünyasına adıma atmak adına önemli bir satın alma gerçekleştireceğini duyurdu.

Take-Two Interactive tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, mobil oyun dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Zynga'yı 12,7 milyar dolar karşılığında satın alıyor. İki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre Take-Two Interactive, Zynga'nın hisseleri için hisse başına 9,86 dolar ödeyecek. 

12,7 milyar dolarlık satın alma bedelinin büyük bir kısmı Take-Two Interactive hissesi kalan kısmı ise nakit olacak ödenecek. Take-Two Interactive ve Zynga arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının önümüzdeki Haziran ayında tamamlanması bekleniyor. Paylaşılan bilgilere göre satın alma anlaşmasının tamamlanması ile birlikte Take-Two CEO Strauss Zelnick hem Zynga hem de Take-Two'ya liderlik edecek.

Konsol ve PC oyun pazarının en güçlü firmaları arasında yer alan Take-Two Interactive, Grand Theft Auto serisinin eski oyunlarını daha önce mobil platformlar için de kullanıma sunmuştu.

İki dev birleşiyor

Mobil oyun pazarına daha fazla girmek isteyen Take-Two Interactive, Zynga'yı satın alarak önemli bir adım atmış oldu. Kısacası gerçekleşecek olan satın alma ile birlikte konsol - PC pazarının en önemli oyun firmalarından biri ile mobil oyun pazarının en önemli isimlerinden biri birleşmiş oldu.

Zynga satın alması ile birlikte Take-Two Interactive'in bugüne kadar toplamda 12 satın alma gerçekleştirmiş oldu. Take-Two Interactive'in satın aldığı şirketler arasında ise Barking Dog Studios, TDK Mediactive, Mobius Entertainment, Firaxis Games, Irrational Games, Social Point, Kerbal Space Program, Playdots, Nordeus ve Dynamixyz yer alıyor.

Oyun dünyasının en köklü firmaları arasında yer alan Take-Two Interactive, 1993 yılında Ryan Brant tarafından New York'ta kuruldu. Özellikle Grand Theft Auto serisi ile dikkatleri çeken Take-Two Interactive, 2013 yılında yayınlanan Grand Theft Auto V oyununun online kısmı ile günümüzde bile pek çok oyun firmasından daha fazla gelir elde ediyor.

Peak, Gram Games ve Rollic satın almaları

2007 yılında Andrew Trader, Eric Schiermeyer, Justin Waldron, Mark Pincus ve Steve Schoettler tarafından kurulan Zynga'nın bugüne kadar daha çok satın almalarını sizlere aktarmıştık. Mobil oyun pazarının en güçlü firmaları arasında yer alan Zynga'nın ülkemizdeki mobil oyun pazarı ile oldukça ilgili olduğunu da hatırlatalım.

Zynga'nın geçtiğimiz yıllarda yerli mobil oyun şirketleri olan Peak, Gram Games ve Rollic'i bünyesine kattığını da sizlere aktarmıştık. Son olarak söz konusu satın almanın oyun pazarı içindeki en büyük satın almalardan biri olduğunu da ekleyelim

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.