Spotify, şarkı keşfi için TikTok benzeri dikey müzik videolarını test ediyor

Spotify, mobil uygulamasında, kullanıcıların beğendikleri bir içeriği bulmak için yukarı doğru kaydırabilecekleri dikey müzik videosu özelliğini test ediyor.
Spotify, şarkı keşfi için TikTok benzeri dikey müzik videolarını test ediyor

Son dönemde Türkiye dahil olmak üzere 28 pazarda şarkı sözleri özelliğini aktif eden Spotify, son olarak albümlerdeki karışık dinleme butonunu kaldırmasıyla da dikkat çekmişti. Popüler müzik streaming servisi her geçen gün bir yenilikle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu kez de Spotify'ın TikTok ile hayatımıza giren dikey videoları test ettiğini öğrendik. Buna göre Spotify, mobil uygulamasında, kullanıcıların beğendikleri bir içeriği bulmak için yukarı doğru kaydırabilecekleri dikey müzik videosu özelliğini test ediyor.

Ürün tasarımcısı Chris Messina tarafından fark edilen Spotify'ın yeni "Keşfet" özelliği ilk olarak mobil uygulamanın test beta sürümünde ortaya çıktı. Gördüğümüz kadarıyla bu özelliği kullanabilmek için ekranın alt kısmındaki araç çubuğundaki Keşfet simgesine dokunmak yeterli oluyor; bunun akabinde kısa bir şarkı klibine eşlik edecek tam ekran bir videoyla karşılaşıyoruz. Messina'nın paylaşımına baktığımızda bu videoların resmi müzik videolarından alındığını söyleyebiliriz. 

Spotify'ın yeni özelliği tıpkı TikTok'u andırıyor. Keşfet özelliğinde de videoları tıpkı TikTok'ta olduğu gibi kaydırarak keşfetmek mümkün oluyor. Şarkı adı ve sanatçının adı, Instagram'daki müzik paylaşımlarında olduğu gibi bir çubuk şeklinde görünüyor ve o esnada şarkıyı kütüphanenize eklemenizi sağlayan beğeni butonu da çubukta mevcut. Anladığım kadarıyla sondaki üç noktaya tıklayarak şarkıyı herhangi bir listenize de ekleyebiliyorsunuz.

Spotify'ın yeni özelliği ile amaçladığı çok açık; şarkı keşfini kolaylaştırmak. Ancak bu özelliğin ne zaman resmi olarak tanıtılacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.