Instagram "Ara Verme" özelliğini test ediyor

Mosseri, özelliği geliştirirken, üçüncü taraf uzmanlardan destek aldıklarını belirtiyor. Özelliğin başarılı olması durumunda gelecek aylarda tüm kullanıcılara kademeli olarak açılması bekleniyor. 
Instagram

Bir süredir içerik üreticilere özel "abonelik" özelliğini test eden Instagram, şimdi de yeni "Ara verme" özelliğini test ediyor. Platformda testler yürütmeyi sevdiklerini dile getiren Adam Mosseri, bu testler sonucunda yeni bilgiler edindiklerini de aktardı. 

Adam Mosseri'nin anlattıklarına göre test edilen "Ara verme" özelliği, belirlediğiniz bir süre içinde Instagram'a ara vermeniz gerektiğini hatırlatacak. Aslında özelliğin isminden mobil cihazlardaki dijital denge uygulamalarında olduğu gibi Instagram'a belli bir süre erişmenizi engelleyeceğini düşünebilirsiniz. Ancak özellik yalnızca bir bildirim gönderiyor. 

Ara verme özelliğinde 10 dakika ila 30 dakika arasında hatırlatıcılar kullanabiliyorsunuz. Söz konusu hatırlatıcı; kullanıcılara Instagram'ı kapatması yönünde uyarırken, bu süreçte  "derin nefesler almasını", "düşüncelerini yazmasını","en sevdiği şarkıyı dinlemesini" ve "yapılacaklar listesinden bir şeyi tamamlamasını" öneriyor. 

Yeri gelmişken, "Ara verme" özelliğinin şirketin geliştirdiği ilk dijital denge özelliği olmadığını hatırlatalım. Şirket 2018 yıllında "Hepsini gördün" özelliğini yayına almıştı. Şirket, bu uyarının sadece son 48 saat içinde paylaşılan tüm içerikleri çoktan görüntülemiş olan iOS ve Android kullanıcıların görüneceğini belirtmişti.

Aynı dönemde Facebook ve Instagram, "Rahatsız Etme" özelliği üzerinde çalışmaktaydı. Bu özellik; uygulama üzerinden gelecek olan bildirimleri 30 dakika, 1 saat, 2 saat, 8 saat, bir gün ve tekrar açana kadar kapatmanızı sağlıyordu. 

Şirketin şu aralar "ara verme" özelliğini test etmesi, Facebook çalışanı Frances Haugen'in gündeme taşıdığı iddialarla da ilgili. Haugen, Instagram'ın genç kızlara zarar verdiğini ve şirketin bunu bildiği halde Instagram Kids projesine devam ettiğini öne sürmüştü. Büyük ses getiren iddiaların ardından Facebook bu iddiaları kesin bir dille reddederken, 13 yaş altı çocuklar için hayata geçireceği Instagram Kids uygulamasını durdurdu

Görünen o ki; Instagram, şimdi bu yeni özellik ile kullanıcılara sağlıklı bir ortam sunduğnu göstermeye çalışıyor. Mosseri, özelliği geliştirirken, üçüncü taraf uzmanlardan destek aldıklarını belirtiyor. Özelliğin başarılı olması durumunda gelecek aylarda tüm kullanıcılara kademeli olarak açılması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.