Sesli öğrenim platformu Omnicourse, 1 milyon dolar değerleme ile melek yatırım ağı Angel Effect’ten yatırım aldı

Yatırım arama sürecinde, girişim henüz fikir aşamasındayken ilgisini gösteren ve süreçte Omnicourse’a düzenli destek olan Angel Effect, Omnicourse’a 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım yaptı.
Sesli öğrenim platformu Omnicourse, 1 milyon dolar değerleme ile melek yatırım ağı Angel Effect’ten yatırım aldı

“Spotify of eLearning” önermesi ile ortaya çıkan Omnicourse, üyelerinin belli bir abonelik ücreti ile tüm kataloğa erişebildiği, uzmanların ise platforma yükledikleri öğrenim içerikleri sayesinde dinleme dakikaları üzerinden gelir kazandığı çift taraflı bir platform. Biz de daha önce sizlere Omnicourse'tan detaylı olarak bahsetmiştik.

Muhammed Furkan Yılmaz (CTO), Ali Kemal Şerbet (CTO) ve İsmail Postalcıoğlu’nun (CEO), Fatih Güner tarafından kurulan mikro yatırım platformu Komünite’de bir araya gelerek ilk adımlarını attıkları girişim, 6 hafta gibi bir sürede MVP’sini hazırlayarak 8 Eylül’de Product Hunt’ta görücüye çıkmış, gün birincisi ve hafta ikincisi olmuştu.

Bu başlangıçla birçok yatırım ağının dikkatini çeken Omnicourse, Product Hunt lansmanının hemen ardından, kendisi de girişimci olan YouTuber Orkun Işıtmak'tan erken tohum yatırımı almıştı. Bu erken tohum yatırımının ardından ekip kurma sürecine giren Omnicourse, son aylarda yatırım gruplarının üzerine en fazla konuştuğu girişimlerden biri haline geldi. Yatırım arama sürecinde, girişim henüz fikir aşamasındayken ilgisini gösteren ve süreçte Omnicourse’a düzenli destek olan Angel Effect, Omnicourse’a 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım yaptı.

Angel Effect Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akar, Omnicourse yatırımı ile ilgili süreci ve fikirlerini şu şekilde özetledi: “Mevcut klasik çevrimiçi eğitim platformları video içeriklere odaklanıyor. Bu içerikler faydalı olsa da tüketimi zor ve tamamlanma oranları çok düşük. Sesli içerikler bu probleme iyi bir çözüm oluşturuyor. Omnicourse ekibinde, piyasadaki ihtiyacı doğru analiz edip bu ihtiyacı karşılayacak ürünü hızla gerçekleştirebilen bir bakış açısı gördük. İngilizce içeriklerle başlayarak globali hedeflemeleri ve kendilerini kategoriler konusunda sınırlamamaları da kararımızı belirleyen faktörler oldu.”

Angel Effect Genel Koordinatörü Sibel Eroğlu: “Yeni dünya ile birlikte öğreten profesyonellerin de devamlılık için kesinlikle öğretme modellerini değiştirmeleri gerekiyor. Omnicourse’un öğretim stratejilerinin dijital devrime uyum sağlaması, ilgi çekici ve etkileşimli tutmak için içeriklerine verdikleri önem, en önemlisi nerede olursan ol zamanına değer katacak bir uygulama olması bizi etkiledi diyebilirim.”

Omnicourse’un değer önermesi, son yıllarda hızla büyüyen ve önümüzdeki on yılın dinamosu olarak görülen iki pazarı bir fikirde birleştirmesine dayanıyor. 2019’da 144 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan eLearning pazarının 2026’ya kadar 374 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu pazardaki bütün büyük oyuncuların odağında video eğitimler var. Öte yandan, podcast ve sesli kitap pazarlarındaki hızlı büyümeyle birlikte audio alanı da hem yeni platformlara, hem de Spotify, Facebook, Twitter gibi dev oyuncuların yatırımlarına sahne oluyor. Solo format podcast yayınlarında kişisel gelişim içeriklerinin oranı gün geçtikçe artıyor. Bu tablodan hareket eden Omnicourse, eLearning pazarındaki mevcut platformların aksine sadece sesli eğitim içeriklerine odaklanıyor.

Omnicourse sistemi içinde iki tür içerik var: Birden fazla bölümden oluşan 40 ila 240 dakikalık dersler ve 5-15 dakika arasında tek bölümden oluşan, “learnbite” adındaki, bir kahve molasında dinlenebilecek kısa öğrenim içerikleri. Kullanıcılar 7 günlük deneme süresi sonrasında aylık veya yıllık üyelikle uygulamadaki tüm içeriklere ulaşabiliyorlar. Omnicourse, üyeliklerden elde ettiği gelirin yüzde 40’ını içerik üreticilerine dinleme dakikalarına oranlı olarak dağıtıyor. İçerikler ekibin kontrolünden geçtikten sonra yayınlanıyor. Şimdiye kadar, büyük çoğunluğu yurt dışından olmak üzere 200’den fazla "creator" başvurusu alan platform, yakın zamanda İngilizce içeriklerle yayına çıkmaya hazırlanıyor. Orta vadeli planlarında Creator App ve Recorder App planları var. Böylece bir telefona sahip olan her uzman/yaratıcı, tüm içerik üretimini ve yönetimini Omnicourse uygulama ekosisteminden yapabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.