Bağlantının yeni boyutunu, küresel etkisini ve geleceğini Tech Talks'ta konuştuk

Moderatörlüğünü Arda Kutsal'ın üstlendiği "Connectivity: Bağlantının yeni boyutu, küresel etkisi ve geleceği" oturumunun konukları, Facebook'tan Marc Sommer ve Vodafone Türkiye'den Levent Gemici oldu.
Bağlantının yeni boyutunu, küresel etkisini ve geleceğini Tech Talks'ta konuştuk

Haziran ayında, Webrazzi olarak Facebook ile yeni bir canlı yayın serisine başlamış ve tüm detayları sizlere aktarmıştık. Kısaca hatırlatalım; serimizin adı Facebook Tech Talks, konseptimiz ise Hello Future. Bu konseptte geleceğe yön vereceğini düşündüğümüz teknolojiler, trendler hakkında konuşuyor ve merak edilen konuların tamamını, birbirinden değerli konuklarımızla birlikte cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Bu haftaki yayınımızın başlığı "Connectivity: Bağlantının yeni boyutu, küresel etkisi ve geleceği" idi ve geleceğin bağlantı teknolojileri ve bu teknolojilerin hayatımızı nasıl etkilediği, 5G uygulama ve çalışmalarından örnekler, Türkiye'nin 5G hazırlıkları ve altyapı durumu, Facebook'un EMEA bölgesinde bağlantı konusunda çalışmaları gibi merak edilenleri birbirinden değerli konuklarımızla konuştuk.

Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal'ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumumuzun konukları Facebook Uluslararası İş Geliştirme ve Operatör İş Birlikleri Başkan Yardımcısı Marc Sommer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Gemici oldu.

Facebook'un metaverse vizyonu ve 5G 

Arda Kutsal, Marc Sommer'a bağlantı ve 5G konusundaki çabalarını sorduğunda Sommer, EMEA bölgesinin önemli bir pazar olduğunu söylüyor ve Türkiye'nin de önemli bir pazar olduğunu söylüyor. Sommer, Facebook'un metaverse çalışmalarından bahsediyor ve geleceğin bağlı teknolojilerinin öneminden bahsediyor. Hatırlayacaksınız; Mark Zuckerberg, Temmuz ayında yatırımcılarla yaptığı çevrimiçi bir görüşmede Facebook'u, gerçeğe yakın sanal bir dünya, yani metaverse sunan bir şirkete dönüştürmek istediğini açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde Ray-Ban marka akıllı gözlükleri piyasaya sürmeyi planladıklarını ifade eden Zuckerberg'in Facebook'u bir sosyal ağın ötesine taşımak üzere yeni bir yapılanmaya hazırladığı bilgileri paylaşılmıştı. Sommer da Facebook'un bu bölgelerdeki bağlantı metriklerinin güçlü olduğunu açıkladı. 

2050'de 9G'den bahsediyor olacağız

Geleceğin bağlı teknolojilerine ve bunların hayatımızı nasıl etkileyeceğine dair detaylı bilgileri ise Levent Gemici bizlerle paylaştı. Gemici, 2023'te Türkiye'nin 5G'ye tamamen hazır olacağını, 2050'de ise 9G'den, hatta 10G'den konuşabileceğimizi açıkladı. Gemici, bu hesabı aritmetik olarak yaptıklarını ve geçmişten günümüze geçirdiğimiz süreçleri göz önünde bulundurduklarını açıkladı. 2050'ye kadar bağlantı daha hızlı ve kaliteli olacak; daha fazla bağlı cihaz hayatımızda bulunacak. Özetle aslında bu alanda bir "evrim" gerçekleşecek. 

Levent Gemici, bugün herkesin elinde akıllı telefonların, tabletlerin olduğunu söylüyor. 25 senede önemli bir hız artışı yaşandığının altını çizen Gemici, bunun gelecek hakkında fikir verdiğini belirtiyor. Daha az gecikmeli teknolojilere doğru ilerlediğimizi söyleyen Gemici, sürücüsüz araçların da 5-10 sene sonra belki de hayatımızda yer alacağını; mobil oyun dünyasında kaliteli bir bağlantı sağlanacağı için tepkime süreleri küçük olan oyuncuların mobil oyun dünyasını geliştireceğini ve bu nedenle mobil oyun sektörünün hacminin de artacağını açıkladı.

Verilere ve hizmetlere tüketici erişimini dijitalleştirme çabası

Facebook'un verilere ve hizmetlere tüketici erişimini dijitalleştirme çabasına değinen Marc Sommer, Facebook'un platformlara tamamen dijital bir deneyim sunduğunu söylüyor. Vodafone gibi büyük iş ortaklarıyla çalışmanın öneminden bahseden Sommer, telekom şirketleriyle çalışmanın doğal bir iletişimi de beraberinde getirdiğini belirtiyor. Direkt olarak servise iletişim hayatın her alanını kolaylaştırıyor. Modern ve sofistike servisler her türden işletme için de ekstra kolaylık sağlıyor. Bu yüzden Facebook'un iş ortakları büyük bir önem arz ediyor. 

Levent Gemici, Vodafone'un 22 ülkede direkt operasyonları olduğunu, 25 milyonun üzerinde sabit ev ve iş yeri müşterisine ile yaklaşık 150 milyon IoT servis kartına hizmet verdiğini açıkladı. Gemici, 22 ülkenin 12'sinde 5G faaliyetlerinin bulunduğunu; Avrupa'nın en büyük 5G şebekesini işlettiğini belirtti ve bunu, sürekli olarak geliştirip iyileştirdiklerinin altını çizdi. 

Vodefone'un 5G yatırımları

Vodafone'un önemli 5G yatırımları olduğunun da altını çizen Levent Gemici, Dresden'de laboratuvar ortamında yatırım yapıldığını, 5G teknolojilerinin nereye evrileceğine ilişkin buluşlarının olduğunu açıkladı. Bu noktada Vodafone'un önemli bir rol oynadığını belirten Gemici, yeni bağlantı kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların da sürdüğünü açıkladı. Her koşulda ortaklıklarla geleceğin yeni nesil bağlantı firması olma misyonu bulunan Vodefone, kapısının iş ortaklıklarına her daim açık olduğunu beliriyor. Bu nedenle Facebook ve diğer global firmalarla yapılan iş birlikleri de önem teşkil ediyor.

Türkiye'de 5G

Türkiye'nin 5G hazırlıkları ve altyapıda durumuna dair açıklamalarda bulunan Gemici, Vodafone Grubu'nun heyecanla Türkiye'de 5G lisanslaması yapılmasını beklediğini söyledi, zira şirket bu hizmeti Türkiye'deki herkese sunmak istiyor. Kamu otoriteleriyle iş birliği içerisinde olduklarının altını çizen Gemici, 5G'nin gereksinimleri yüksek kapasiteli bir altyapıyı gerektirdiğini; Türkiye'nin fiber ağının hızla genişletilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Marc Sommer, bağlantının gelişmesinin teknolojik gelişmeleri hızlandıracağını ve bilhassa Facebook'un metaverse vizyonuna katkıda bulunacağını söyledi. Bu teknolojik gelişmelerin ileride çok farklı dünyaların kapılarını açacağını belirten Sommer, ileride hayatımızın her alanında sanal bir deneyim yaşayabileceğinin de altını çizdi. Özetle; yeni teknolojilerle parlak bir gelecek bizleri bekliyor olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.