Apple'ın yeni Covid-19 politikasına göre aşısız çalışanlar sık sık test yaptırmak zorunda kalacak

Apple, gelecekte aşılanmamış çalışanların aşılı meslektaşlarından daha sık test yaptırmasını isteyecek. Yeni politika önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek.
Apple'ın yeni Covid-19 politikasına göre aşısız çalışanlar sık sık test yaptırmak zorunda kalacak

Apple'ın ABD'deki Covid-19 politikasına göre, şirketin ofislerinde ve mağazalarında aşılanmamış çalışanlar için önlemler artırılacak. Buna göre şirket, gelecekte aşılanmamış çalışanların aşılı meslektaşlarından daha sık test yaptırmasını isteyecek. The Verge'ün haberine göre yeni politika önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek.

Bununla birlikte şirketin hala aşıları zorunlu kılmadığını da belirtmek gerek, ancak yapılan bu hamle aşı olmayanların işini bir hayli zorlaştıracak gibi duruyor. Ofise gelen aşılı çalışanların ise nadiren test yaptırmalarının bekleneceği söyleniyor.

Apple, şirket çalışanlarının bu sonbaharda ofislerine dönmelerini ummuştu ve çalışanların haftada en az üç gün ofise gelmesini bekliyordu. Apple, çalışanlarının eylülden sonra hibrit modelde çalışmaya dönmelerini istemiş; fakat Apple çalışanları isyan etmiş ve hibrit çalışma konusunda Tim Cook'a itiraz etmişti. Çalışanlar, ofise dönmeye karşı çıktıklarını açıklayan bir yazı kaleme aldı. Apple ise bunu umursamadı ve hibrit çalışma modelinde ısrarcı olmaya devam etmişti.

Bunların ardından bazı çalışanların istifa ettiği, bazılarının da etmeyi düşündüğü bilgileri paylaşılmıştı. Üstelik son paylaşılanlara göre üst düzey yöneticilerden bazıları da şirketten ayrılmıştı. Şirketin uzaktan çalışma konusundaki tavrına karşı neredeyse 6 bin üyesi bulunan bir Slack kanalı oluşturulmuştu. Hem Apple'ın ofise dönüş politikalarının beğenilmemesi ve bu politikaların çalışanların beklentilerine ters düşmesi hem de yeni varyantlar nedeniyle pozitif vakalardaki yükseliş şirketin planlarını gelecek yıla ertelemesine neden oldu.

Apple'ın pandemi sırasındaki başarısının ışığında, bazı çalışanlar esnek evden çalışma düzenlemesinin süresiz olarak devam etmesini istedi. Apple yöneticileri, hibrit yaklaşımı denemek ve ardından uygun şekilde yeniden değerlendirmek istediğini söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.