Twitter'dan Facebook gruplarıyla rekabet eden özellik: Communities

Belirli ilgi alanlarını paylaşan kişilerin başkalarıyla bir arada tweet atmak için Facebook grupları ve Reddit'e rakip olarak hayata geçirildiğini söyleyebileceğimiz Communities, insanları belirli hashtag'ler altında buluşturacak.
Twitter'dan Facebook gruplarıyla rekabet eden özellik: Communities

Twitter'ın Communities adlı özelliğini ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında sizlere aktarmıştık. Facebook gruplarını andıran Communities kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik gruplara katılmasını sağlıyor. Bu noktada Facebook gruplarının Facebook'un haber kaynağı etkileşim problemleri yaşadığında bile aktif yapısı ile hem şirketin etkileşim oranlarına katkıda bulunmuş hem de pazarlama ekiplerinin favorisi olduğunu hatırlatalım.

Belirli ilgi alanlarını paylaşan kişilerin başkalarıyla bir arada tweet atmak için Facebook grupları ve Reddit'e rakip olarak hayata geçirildiğini söyleyebileceğimiz Communities, insanları belirli hashtag'ler altında buluşturacak. Buna göre insanlar bir topluluğa katıldığında, sadece takipçilerine değil, doğrudan diğer üyelere tweet atabilecekler. Yalnızca bir topluluğun üyeleri, diğer üyeler tarafından gönderilen tweet'leri beğenebilecek veya yanıtlayabilecek. Yani özetle paylaşılan içerikler gruplara özel olacak. 

Tıpkı Facebook'ta da olduğu gibi her Twitter topluluğunun kurallarını belirleyebilen ve insanları davet edebilen veya içerikleri kaldırabilen kendi moderatörleri olacak. Eğer bir topluluğun moderatörü olmak istiyorsanız, buradan talebinizi iletebileceksiniz.

Şirketten yapılan açıklamada, toplulukların şimdilik yalnızca davetli kişilere açık olduğunu, ancak insanların parçası olmak istedikleri toplulukları keşfetmelerinin ve bu topluluklara katılmalarının yollar üzerinde çalışıldığı ifadesi kullanıldı. Yani Twitter'daki topluluklara katılmak Facebook'taki herkese açık gruplara göre daha zor diyebiliriz. 

Twitter topluluklar özelliğini, mobil uygulamasının ana gezinme çubuğunda öne ve merkeze yerleştiriyor. iOS'ta topluluklara erişimi olanlar, bunlara gezinme çubuğundaki sekmeden erişebilirken, web'deki kullanıcılar kenar çubuğunda bir topluluklar sekmesi görecek. Bu özellik henüz Android kullanıcıları için aktif değil, fakat kısa bir süre sonra aktif edilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.