Cüneyt Erpolat'ın kurucusu olduğu uçtan uca e-ihracat ekosistemi: Globizi

Globizi, Türkiye’deki ihracatçı sayısının artırılmasına destek olmak üzere, işletmeler, KOBİ’ler ve ülke için katma değer yaratmayı amaçlıyor.
Cüneyt Erpolat'ın kurucusu olduğu uçtan uca e-ihracat ekosistemi: Globizi

Türkiye’deki şirketlerin e-ticaret ve e-ihracat alanında iş ortağı olmak üzere eylül itibarıyla faaliyetlerine başlayan Globizi, Türkiye’deki ihracatçı sayısının artırılmasına destek olmak üzere, işletmeler, KOBİ’ler ve ülke için katma değer yaratmayı amaçlıyor. Globizi, uluslararası pazarlara açılmak isteyen her büyüklükteki işletme için uçtan uca bir e-ihracat ekosistemi yaratmayı hedefliyor. Globizi’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su ise sektörün yakından tanıdığı bir isim; Cüneyt Erpolat.

Uluslararası pazarlara açılmak isteyen her büyüklükteki işletmeyi, uçtan uca e-ihracat ve e-ticaret ekosistemleri hizmetleriyle dijital değişim ve dönüşümün bir parçası haline getirmeyi amaçlayan Globizi, bugüne kadar sunulandan farklı bir sistemi hayata geçirerek faaliyetlerine alanının en tecrübeli isimleriyle başladı. Globizi, işletmeler ve KOBİ’ler için hedef ürün, pazar, platform analizi, e-ticaret profil oluşturulması, ürün yönetimi, pazarlama aktiviteleri, ticaret ve sipariş yönetimi, lojistik ve gümrükleme alanlarında hizmet sunuyor.

Globizi, şirketlerin e-ticaret ve e-ihracat iş ortağı olmak için tasarlandı

Globizi Kurucu Ortağı ve CEO’su Cüneyt Erpolat, e-ticaret sektörünün ve KOBİ’lerin yakından tanıdığı, bu alanda uzun yıllardır dönüşümün kilit ismi olmuş isim. Erpolat, Globizi ile Türkiye’de bugüne kadar sunulmuş en kapsamlı ve ihtiyaç duyulan hizmeti hayata geçirdiklerini belirtiyor ve Globizi'nin şirketlerin e-ticaret ve e-ihracat iş ortağı olmak için tasarlandığını; bu nedenle, şirketlere e-ticaret ve e-ihracat konularında danışmanlık vermek ya da onları eğitmek yerine direkt olarak onlar adına süreci yaratan, kuran ve işleten tarafız, tüm bu süreçleri şirketler adına yönettiklerini belirtiyor.

Bu açıdan bakıldığında, uçtan uca hizmet veren bir e-ticaret ekosistemi içinde, hizmet verdiği şirketlere net katma değer yaratı, olanı paylaşmak üzerine değil, olmayanı yaratıp, oluşan ek değerden tüm ilgili kesimlerin faydalandığı kazan-kazan oyununu oynamak bu iş modelinin ana teması olduğunu söyleyen Erpolat, Globizi’nin iş ortaklığının KOBİ’lere sağlayacağı en temel faydaların e-ihracata giriş, yeni pazarlara giriş, sadece gerçekleşen ticaret üzerinden alınan komisyon bedeli, uçtan uca süreç kontrolü, toplam maliyet tasarrufu, sıfır personel çalıştırma riski, hedefe yönelik pazarlama ve konusunda rakipsiz bir ekip olduğunu belirtiyor. Ayrıca Globizi'nin yeni bir şirket olmasına rağmen ekibin ortalama iş tecrübesinin 15 yıl olduğunun altını çiziyor.

Türkiye’den toplam ihracat yapan şirket sayısı 87 bin 741

Şu an Türkiye’de 3 milyondan fazla KOBİ’nin bulunduğunu ve 2020 yılında Türkiye’den toplam ihracat yapan şirket sayısının 87 bin 741 olduğunu belirten Erpolat, e-ihracat tarafında bu oranın yüzde 1.3 olduğunu söyledi ve şunları dile getirdi: "Aynı zamanda son 20 yılda e-ticaretin kat ettiği önemli yolun sonucu olarak e-ticaret, günlük ticaret akımının bir kolu olmaktan çıkıp ana ticaret akımı haline geldi. Bu noktada e-ticaretin ve internetin insanlar ve işletmeler arasındaki eşitleyici, fırsat verici tarafı devreye girdi, her büyüklükten şirket, müşteri ve yeni pazarlara erişim konusunda eşit fırsat yakalamaya başladı. Bu, özellikle ülkelerin can damarı olan KOBİ’ler için inanılmaz fırsatların habercisi oldu. Artık KOBİ’ler de büyük firmaların sahip olduğu pazarlama araçlarına sahipler. Ancak KOBİ’ler için pazarlama kanallarının açılmasına bütün bunlar maalesef yeterli olmadı.

KOBİ olarak bu fırsat eşitliğinden tam olarak faydalanabilmek için e-ticaret okur yazarı olmak, dış ticaret bilgisine sahip olmak, lojistik, sigorta ve bankacılık sistemleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekli hale geldi. Globizi, KOBİ’lere bu konularda destek olma fikriyle kuruldu. Globizi’nin temel felsefesi, KOBİ’lerin en iyi bildikleri işe, yani kaliteli, uygun fiyatlı ürün üretmeye odaklanmalarını sağlamak ve e-ticaret ve e-ihracatla ilgili geriye kalan tüm süreçleri onların adına iş ortağı mantığıyla yürütmek. KOBİ’ler için bu süreçlerde tüm hizmetlerimizle destek olmak üzere, onların yanında olacağız."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.