Almanya, akıllı telefonlara 7 yıl boyunca yedek parça ve güvenlik güncelleme desteği verilmesini istiyor

Almanya hükümeti tarafından yapılan öneride yer alan bilgilere göre akıllı telefonlar ve tablet için için 7 yıl boyunca güvenlik güncellemesi ve yedek parça desteğinin verilmesi talep ediliyor.
Almanya, akıllı telefonlara 7 yıl boyunca yedek parça ve güvenlik güncelleme desteği verilmesini istiyor

Üreticiler, teknoloji dünyasının en çok satış yapılan ve önemli alanlarından biri olan akıllı telefonlar için genelde 2-3 yıl arasında yedek parça ve güncelleme desteği veriyor. Bu durumun değişmesi gerektiğini vurgulayan Almanya, Avrupa Birliği'ne konu ile ilgili yeni bir öneride bulundu.

Almanya hükümeti tarafından yapılan öneride yer alan bilgilere göre akıllı telefonlar ve tablet için için 7 yıl boyunca güvenlik güncellemesi ve yedek parça desteğinin verilmesi talep ediliyor. Almanya'nın önerisi ile gündeme gelen bu konu aslında uzun zamandır Avrupa Birliği'nin gündeminde. 

Hatırlatmak gerekirse Avrupa Birliği, şu an için üreticiden üreticiye değişmekle birlikte 2 ila 3 yıl arasında verilen desteği güncelleme desteğini 5 yıla, yedek parça desteğini ise 6 yıla çekmek için çalışıyor. 5-6 yılın yeterli olmadığını savunan Almanya, yaptığı öneri ile birlikte söz konusu desteklerin 7 yıl boyunca sürmesi gerektiğini paylaştı.

Güvenlik güncellemesi ve yedek parça desteğinin sürelerinin yanı sıra yedek parçaların fiyatları ile ilgili bir öneride de bulunan Almanya, yedek parça fiyatlarının pahalı olduğunu ve daha uygun fiyatlardan kullanıcılara sunulması gerektiğini de belirtti.

Almanya tüketicilerin yanında duran bir öneri ile birlikte Avrupa Birliği'nin daha sert adımlar atmasını isterken üreticiler ise bu isteklerin aşırıya kaçtığını söylüyor. Apple, Samsung, Google ve Huawei gibi önemli üreticileri temsil eden DigitalEurope, 3 yıl güvenlik güncellemesi verilmesi gerektiğini savunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.