E-ticarette satış yapan markaları satın alarak büyüyen Berlin Brands Group, 700 milyon dolar yatırım aldı

Berlin Brands Group, daha fazla şirket satın almak için kullanacağı hem öz sermaye hem de borçtan oluşan 700 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi, bu yeni yatırımla birlikte 1 milyar doların üzerine çıktı.
E-ticarette satış yapan markaları satın alarak büyüyen Berlin Brands Group, 700 milyon dolar yatırım aldı

Dün sizlere Amazon'da büyüyen işletmelere yatırım yapmaya odaklanan Olsam'ın 165 milyon dolar yatırım aldığından bahsetmiştik. Şimdi de Olsam'la aynı işi yapan Berlin Brands Group, daha fazla şirket satın almak için kullanacağı hem öz sermaye hem de borçtan oluşan 700 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi, bu yeni yatırımla birlikte 1 milyar doların üzerine çıktı. Yatırım turunu Bain Capital yönetti. Berlin Brands Group, geçtiğimiz nisan ayında da 240 milyon dolar yatırım almıştı.

Peter Chaljawski tarafından Berlin'de hayata geçirilen Berlin Brands Group, satın aldığı markalara ürün geliştirme, konsept ve tasarımdan üretim, pazarlama ve müşteri hizmetlerine kadar her türlü hizmeti sunuyor. Dikey ticaret şirketi, Berlin'deki genel merkezinden dünya çapında 28 ülkede tüketiciler için 3 bin 700'den fazla ürünün marka geliştirmesini ve çok kanallı dağıtımını yönetiyor. Şirketin Berlin, Kamp-Lintfort, Bratislava, İstanbul, Hong Kong ve San Francisco'daki ofislerinde an itibarıyla 900'den fazla kişi çalışıyor. 

Şirket, Amazon gibi pazarlarda satış yapan daha küçük markaları satın alarak ve onları daha verimli bir şekilde çalıştırmak ve ölçeklendirmek için teknolojiyi kullanarak kârlı ölçek ekonomisi inşa etmeyi hedefliyor. 

Chaljawski yaptığı açıklamada, Bain Capital'ın taahhüdü ve güvence altına alınan ek finansmanla, markalar için global bir platform inşa etme yolunda bir sonraki kilometre taşını belirlediklerini söyledi. Chaljawski bunun, global markalar edinme ve geliştirmenin yanı sıra operasyonel ve lojistik genişleme gibi stratejik hedeflerin üstesinden gelmelerini sağladığını da belirtti.

Berlin Brands Group'un dünyada birçok rakibi bulunuyor. Bunlar arasında HeroesScythiaMothership ve Excite Foundry, Thrasio ve Olsam'ı gösterebiliriz. Ülkemizde ise benzer işi RubiBrands yapıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.