MOOV'un yüzde 75'ini yaklaşık 16 milyon dolara Getir satın alıyor

Garenta'nın araç paylaşımı platformu MOOV'un yüzde 75'ini Getir satın alıyor.
MOOV'un yüzde 75'ini yaklaşık 16 milyon dolara Getir satın alıyor

Garenta'nın araç paylaşımı platformu MOOV'un yüzde 75'ini Getir satın alıyor. KAP'ta yer alan bilgiye göre Çelik Motor A.Ş. nin %100 bağlı ortaklığı Moov Dijital Ulaşım Çözümleri Tic. A.Ş.'nin %75 ini Getir'e satışına yönelik sağlanan bağlayıcı olmayan mutabakatta şu ifadeler yer alıyor:

"İştirakimiz Çelik Motor Ticaret A.Ş. bünyesinde saatlik araç kiralama faaliyeti olan Moov hizmet işletmesi; kayıtlı değerleriyle ve kısmi bölünme yoluyla Çelik Motor Ticaret A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulan Moov Dijital Ulaşım Çözümleri Ticaret A.Ş.'ye (MOOV) devredilmiş olup bölünme işlemi 17.08.2021 tarihinde tescil edilmiştir.

MOOV, inovatif olarak saatlik ve esnek süreli araç paylaşım platformu olarak geliştirilen bir dijital ulaşım şirketidir. 26.07.2021 tarihinde yapılan KAP açıklamamızda ortaklık da dâhil olmak üzere işbirliği yapmak üzere görüşmelere başlandığı belirtilmişti. Bu kapsamda MOOV'un sermayesini temsil eden payların %75'inin Getir Perakende Lojistik A.Ş.'ne satılmasına yönelik olarak Getir Perakende Lojistik A.Ş. ile bağlayıcı olmayan bir mutabakat sağlanmış olup ilgili tarafla pay devrine ilişkin finansal, vergisel, hukuki inceleme ve ilgili devir ve ortaklık sözleşmelerinin hazırlanması süreci başlatılmıştır. Bu çerçevede, pay devir işlemlerinin gerektirebileceği izinler için resmi kuruluş ön başvuruları da dâhil, gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Taraflarca sağlanmış mutabakata göre MOOV'un sermayesini temsil eden payların %75'inin devir bedeli, 16.000.000 USD tutarı üzerine MOOV'un kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan araçlara ilişkin varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın %75 oranındaki kısmının eklenmesi/çıkarılması şeklinde hesaplanacaktır.

Konu ile ilgili gelişmeler olduğunda kamuoyu bilgilendirilecektir."

Buna göre satış işleminin 16 milyon dolar olacağını belirtelim. MOOV ve Getir iş birliği görüşmeleri ilk olarak temmuz ayının sonlarında karşımıza çıkmıştı. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

MOOV, son dönemde kitlesel kaynak kullanımı ile dikkat çekiyordu. Geçtiğimiz mart ayında günlük 4500 kiralama ortalamasına ulaşan platform, "Fırsat Araçları" seçeneği ile birlikte kullanıcılarına çeşitli indirimler sunmaya başlamıştı. MOOV'un "Fırsat Araçlar" özelliği ile birlikte yıkama fırsatı, yakıt fırsatı ve mesafe fırsatı gibi üç farklı başlıkta kullanıcılarını sürece dahil eden MOOV, kullanıcılarına indirimler sunarak operasyon süreçlerini optimize ediyor. Bu da MOOV'daki fiziki operasyon için gereken iş yükünün bir hayli azalması anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.