Virgin Galactic'in uzaya seyahat turları Richard Branson ile başladı

70 yaşındaki Virgin Galactic'in sahibi Richard Branson "uzaya çıkan ilk milyarder ünvanı"nın sahibi oldu.
Virgin Galactic'in uzaya seyahat turları Richard Branson ile başladı

Geçtiğimiz günlerde emekli olan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos 20 Temmuz’da uzay şirketi Blue Origin’in ilk insanlı uçuşuyla uzaya gideceğini duyurmuştuk. 11 Temmuz yani dün Virgin Galactic'in kurucusu Richard Branson uzaya giden ilk milyarder oldu. 70 yaşındaki iş insanına Virgin Galactic çalışanları Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla, pilotlar Dave Mackay ve Michael Masucci eşlik etti. Ekip, uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etti.

Türkiye saatiyle 16.00'da  başlayan uçuş, tek roket motorlu kanatlı uzay aracı Unity-2, ABD’nin New Mexico eyaletinden uzaya uçtu. Uzay aracının New Mexico’da yeryüzüne indi. 2022'deki ticari uçuşlar öncesi tam mürettebatlı ilk uçuş olma özelliğini taşıyor. Branson test uçuşunun ardından, uzay aracının 2022’deki ticari uçuşlara başlamadan önce en az iki test uçuşu daha yapacağını söyledi. 

700 kişi uzaya gitmek için bekliyor

Virgin Galactic, uzaya gitme çalışması yani suborbital uzay turizmi başlatan ilk üç şirketten biri. Şimdiye kadar uzay turizmi için şimdiye kadar 700 kişi rezervasyon yaptırdı. Bunların arasında Tom Hanks, Justin Bieber, and Lady Gaga bulunuyor. Uzay yolculuğunun fiyatı 250 bin dolardan başlıyor. 

Helsinki'de düzenlenen Nordic Business Forum'da konuşan iş insanı "Önümüzdeki birkaç ayda, dünyadan uzaya 3 bin mil/sa hızla giden tek insanlar olacağız. Bu uzay gemisini alıp bir noktadan diğerine seyahat etmek için kullanmak konusunda dünyada en iyi konumda olan da biz olacağız" diye konuşmuştu

Branson'ın iddiası Virgin Galactic'in sadece "kısa" mesafeli uzay yolculuklarına odaklanacağını söylemişti. Branson, Elon Musk gibi Mars'a yolculukla ilgilenip ilgilenmediği sorusuna uzay sevgisinin insanları uzaya götürüp geri getirmekle sınırlı olduğunu belirtmişti. Mars, konusunda Elon Musk kadar tutkulu olmadığının altını çizmişti. Ayrıca aynı yıl Suudi Arabistan, Virgin Galactic'e 1 milyar dolar yatırım yapmıştı

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.