Ödeme ve elektronik para kuruluşları da yeni limitin 2 bin TL'ye çıktığı FAST sistemine katılıyor

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre bankaların yanı sıra 6493 sayılı kanun kapsamındaki ödeme ve elektronik para kuruluşları da FAST sistemine katılma hazırlığında.
Ödeme ve elektronik para kuruluşları da yeni limitin 2 bin TL'ye çıktığı FAST sistemine katılıyor

Merkez Bankası'nın 7 gün 24 saat para transferi sunan ödeme hizmeti FAST'ı sizlere ilk olarak geçtiğimiz yılın kasım ayında aktarmıştık. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete sunulan FAST, bu yılın başında da kullanıma açılmıştı.

Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse; FAST ile birlikte kullanıcılar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor. Hesaplar arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmek de böylelikle mümkün oluyor. 

Hatta, FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmuştu. FAST ile para göndermenin limiti ise ilk açıldığında 50 TL idi. Ancak ocak ayının sonunda bu limit 1000 TL'ye ulaşmıştı

Limit 2 bin TL'ye ulaştı

Şimdi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde üst limitin artırılacağını duyurdu. Böylelikle FAST ile para gönderme limiti de 2 bin TL'ye çıkmış oldu. Ancak bu limit 4 Ağustos 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bahsi geçen limitin ilerleyen dönemde daha da yükseltilmesi bekleniyor.

Ödeme kuruluşları da FAST sistemine katılabilecek

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre bankaların yanı sıra 6493 sayılı kanun kapsamındaki ödeme ve elektronik para kuruluşları da FAST sistemine katılma hazırlığında. Bu kapsamda gerekli olan teknik hazırlıkların ve düzenlemelerin hayata geçirildiği, katılım taleplerinin alınmaya başlandığı bilgisi paylaşıldı. Bu sürecin sonucunda sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşlar, FAST sistemine katılabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.