Stellantis, elektrikli otomobil yazılımı geliştirmek için 35,5 milyar dolar harcamayı planlıyor

Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) ve Peugeot SA'nın (Groupe PSA) birleşmesinden oluşan Stellantis, önümüzdeki dört yıl içinde elektrikli araçlara ve yeni yazılımlara 35,5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.
Stellantis, elektrikli otomobil yazılımı geliştirmek için 35,5 milyar dolar harcamayı planlıyor

General Motors, Ford, Volkswagen gibi otomobiil üreticilerin elektrikli otomobil konusuna milyarlarca dolar yatırdığını daha önce çok defa yazmıştık. Bu alanda bugün yeni bir gelişme daha oldu.  Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) ve Peugeot SA'nın (Groupe PSA) birleşmesinden oluşan Stellantis, önümüzdeki dört yıl içinde elektrikli otomobil ve bu konudaki yeni yazılımlara 35,5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Şirketin 2024 yılına kadar elektrikli iki araç üretmek var. Ayrıca 2025 yılına kadar Jeep markası altında her araç segmenti için elektrikli veya takılabilir bir model sunacaklarını kaydettiler. Stellantis CEO'su Carlos Tavares, "2030 yılına kadar Avrupa'daki satışlarının yüzde 70'ten, ABD’deki satışlarının yüzde 40'tan fazlasını hibrit ve tam elektrikli araçların oluşturmasını hedefliyoruz" diyerek bu konudaki iddiasını ortaya koyuyor. Ayrıca 2024 yılına kadar pil maliyetlerini yüzde 40 azaltmak istediklerini sözlerine ekliyor.

Şirket, yıllık 8.7 milyon araç üretme kapasite ve 176 milyar dolar ciroyla bu alanda Volkswagen, Toyota ve Renault-Nissan’ın ardından dünyada dördüncü sırada geliyor. Stellantis, dört özel elektrikli araç platformundan oluşan bir portföy geliştiriyor. Ocak ayında resmen duyurlan birleşme 52 milyar dolara mal olmuş, birleşmenin adı Stellantis olmuştu. Stellantis'in hisse senetleri  Paris'te Euronext ve Milano'da Mercato Telematico Azionario borsalarında New York Borsasında, STLA koduyla işlem görmeye başlamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.