Otonom araç platformu Waymo, yeni yatırım turunda 2,5 milyar dolar topladı

Waymo; Alphabet, Andreessen Horowitz, Silver Lake ve Tiger Global’ın katılımıyla 2,5 milyar dolar yatırım aldığını paylaştı. Dün de Cruise 5 milyar dolarlık kredi anlaşmasını açıkladı. 2 günde otonom pazara 7.5 milyar dolarlık bir nakit akışı gerçekleşti.
Otonom araç platformu Waymo, yeni yatırım turunda 2,5 milyar dolar topladı

Google'ın kardeş kuruluşu Waymo'nun otonom yük taşımada “test çalışmasına” başlattığını yazmıştık. Şirket yeni bir gelişmeyle karşımızda.... Otonom sürüş platformu Waymo Drive'ın teknolojisini ilerletmek ve ekibini büyütmek yönelik 2,5 milyar dolarlık bir yatırım turunun yaptığını duyurdu. Tura mevcut yatırımcılar Alphabet, Andreessen Horowitz, AutoNation, Canada Pension Plan Investment Board, Fidelity Management & Research Company, Magna International, Mubadala Investment Company, Perry Creek Capital, Silver Lake, T. Rowe Price katıldı. Associates, Inc., Temasek ve ek yatırımcı Tiger Global de bu turda yer alan isimler oldu. 

Bir taraftan şirketin yönetim kademelerinde yeni atamalar gerçekleşti. Şirketin kutuplaştırıcı bir figür olarak nitelendirilen CEO’su John Krafcik görevinden beş yıl sonra ayrıldı. Bu göreve Tekedra Mawakana ve Dmitri Dolgov getirilidi. Dolgov ve Mawakana yaptığı açıklamada, “Deneyim bize çok şey öğretti. Yapay zekada tam ölçekli bir teknoloji oluşturmak aslında bir meydan okuma... Biz bu meydan okumayı seviyoruz" diye konuştu. 

Bu, şirketin ilk defa bağımsız olarak elde ettiği yatırım değil. Geçen yılın başında Waymo, Silver Lake, Canada Pension Plan Investment Board ve Mubadala Investment Company'nin liderliği üstlendiği yeni yatırım turunda 2,25 milyar dolar yatırım almıştı. Waymo bu yatırımı, geliştirdiği teknolojiyi yeni lokasyonlara götürmek için kullanacağını açıklamış, ayrıca Mountain View, California ve Phoenix gibi bölgelerdeki faaliyetleri artırmak için kullanılacağını ifade etmişti. Burada önemli noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor. Geçen seneki yatırımcı listesine bakıldığında şirketin yeni yatırım tur için birçoğunun geri döndüğü anlaşılıyor.  

Son aylarda araçlar için kaçırılan son teslim tarihleri, beklentilerin bu konuda azalmasına neden olmuştu. ve şirketler finansman arayışına girmişti. Hatta ABD'li sürücüsüz araç şirketi Cruise, en büyük hissedarı General Motors (GM) ile yıl başında tanıttığı Origin serisinden  otomobillerin üretimini tamamlamak için 5 milyar dolarlık kredi anlaşması yapmıştı. Şirketin CEO'su Dan Ammann kendi bloğunda bu rakamın 10 milyar doların üzerine çıkaracağını açıklamıştı. Dolayısıyla bu yatırım hem sektör hem de şirket için oldukça önemli. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.