Sürücüsüz otomobil üreticisi Cruise, araçlarının üretimini tamamlamak için 5 milyar dolarlık kredi kullanacak

İlk olarak Ocak 2020'de tanıtılan Origin Cruise'un ön üretimi GM'nin Factory ZERO montaj fabrikasında başladı.
Sürücüsüz otomobil üreticisi Cruise, araçlarının üretimini tamamlamak için 5 milyar dolarlık kredi kullanacak

ABD'li sürücüsüz araç şirketi Cruise, en büyük hissedarı General Motors (GM) ile yıl başında tanıttığı Origin serisinden  pedalsız ve direksiyonsuz otomobil üretmeye başlamıştı. Şirket, bu otomobillerin üretimini tamamlamak için 5 milyar dolarlık kredi anlaşması yaptı. Şirketin CEO'su Dan Ammann kendi bloğunda bu rakamın 10 milyar doların üzerine çıkaracağını açıkladı.

Şirket için en kritik yıl 2018

Yüz yüze bakan iki uzun koltuğu bulunan ve dört kişinin rahatça binebilmesi için tasarlanan Origin, ilk olarak Ocak 2020'de tanıtıldı. Sürücü olmadan çalışacak şekilde tasarlanmış araçların ön üretimi GM'nin Factory ZERO montaj fabrikasında başladı. Tesis, tam olarak faaliyete geçtiğinde 2 bin 200'den fazla kişiye yeni iş alanı yaratması planlanıyor. İlk etapta 100 adet Cruise Origins'in üretimlerinin birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Üretilen araçlar, GM'nin Milford test sahasında test edilecek. Tam kapasite üretimin ise 2023'te başlaması bekleniyor. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde sürücüsüz araçların San Francisco sokaklarında denenmesi için izin almıştı. Cruise'ın yanı sıra dört şirket daha Silikon Vadisi'ndeki kentlerde sürücüsüz araç kullanma iznine sahip.

Kurulduktan üç yıl sonra yaklaşık 1 milyar dolara General Motors tarafından satın alınan Cruise için 2018 yılı dönüm noktası olmuştu. Önce Mayıs ayında Japon yatırım şirketi SoftBank'ın teknolojiye yönelik yatırım fonu Vision Fund'dan 2,25 milyar dolar yatırım almış. Daha sonra Japon araç üreticisi Honda, Cruise'e 2,75 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Yapılan açıklamaya göre şirket, ortaklaşa geliştirilen otonom araçlara 12 yıl boyunca 2 milyar dolar harcamıştı. Bunun haricinde Cruise'ın Walmart ve Microsoft'un da aralarında bulunduğu yatırımcıları bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.