iOS 15 ile karşımıza çıkan yenilikler

Etkinlikle birlikte karşımıza çıkması beklenen iOS 15, yeni özellikleri ile birlikte tanıtıldı. Tasarım anlamında pek değişmeyen iOS 15, özellikle FaceTime için önemli yenilikler sunuyor.
iOS 15 ile karşımıza çıkan yenilikler

Apple'ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı'nın (WWDC) bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yalnızca online bir etkinlik olacağını geçtiğimiz Mart ayında sizlere aktarmıştık. Etkinlikle birlikte karşımıza çıkması beklenen iOS 15, yeni özellikleri ile birlikte tanıtıldı.

Tasarım anlamında pek değişmeyen iOS 15, özellikle FaceTime için önemli yenilikler sunuyor. Pandemi ile birlikte hayatımın önemli parçalarından biri haline gelen görüntülü görüşmeler, FaceTime ile birlikte yeni özellikler kazandı. Apple tarafından aktarılan bilgilere göre FaceTime, Spatial Audio özelliği sayesinde görüşmelerin daha doğal olmasını sağlayacak. Bu özellik ile birlikte görüntülü görüşme yaptığınız kişinin yanınızdaymış gibi bir deneyim sunması bekleniyor.

FaceTime'a entegre edilen ses izolasyonu özelliği ile birlikte arka plan seslerini artık daha az duyulacak. FaceTime için gelen bir başka özellik ise portre modu oldu. Bu özellik sayesinde arka plan bulanıklaşacak ve kamera kullanıcısına odaklanacak.

FaceTime'ın link özelliği ile konuşmaları paylaşmak da artık mümkün. Android cihazların da bu link üzerinden FaceTime görüşmelerine katılabileceklerini de ekleyelim. FaceTime'ın yeni özellikleri arasında birlikte dinle ve birlikte izle özellikleri de yer alıyor. Bu özellikler sayesinde ile arkadaşlarınızla bir şeyler izleyebilecek, aynı anda müzik bile dinleyebileceksiniz.

iOS 15 ile birlikte bildirim kısmında da çeşitli yenilikler gerçekleşti. Gelen Bildirim Özeti özelliği ile birlikte bildirim ekranında yer alan tek bir bildirim üzerinden tüm bildirimleriniz ile ilgili bir özet görebileceksiniz. iOS 15 ile sunulan Focus özelliği ile birlikte odaklanmak istediğiniz bir alanı seçip cihazınızın ayarlarını buna göre ayarlayabileceksiniz. Bu özelliğin diğer Apple cihazları ile uyumlu bir şekilde çalışacağını da belirtelim.

Bu özellik sayesinde rahatsız etme modu, kişisel mod, çalışma veya uyku modu arasında geçişler kolay bir şekilde yapılabilecek. Bir diğer yeni özellik ise Live Text özelliği oldu. Bu özellik ile birlikte iOS 15 kullanıcıları fotoğraflar üzerindeki yazılar kopyalanabilecek ve bu yazıları seçerek işlem yapabilecek. Live Text şu an için 7 dili destekliyor.

iOS 15 ile birlikte Spotlight için fotoğraf arama özelliği geldi. Fotoğraflar içinde bulunan Anılar özelliği Apple Music ile birlikte çalışacak. Bu özellik ile birlikte Anılarınıza müzik ekleyebileceksiniz. Şarkıları isterseniz arayarak, isterseniz ise listelerden ekleyebileceksiniz.

Apple Cüzdan kazandığı özellikler ile birlikte anahtarların yerini alacak. Apple, anahtarların cüzdana entegrasyonu konusunda birçok iş birliği de yaptı. Cüzdan için gelen bir diğer önemli özellik ise kimlik bilgileri. Gelen özellik ile birlikte kimlik bilgileri Cüzdan içinde yer alabilecek.

iOS 15 ile Apple'ın Hava Durumu uygulaması da yeni özellikler kazandı. Bu özellikler arasında yüksek çözünürlüklü haritalar bulunuyor. Apple Haritalar ise Google Earth benzeri bir özellik ile karşımıza çıktı. iOS 15 ile birlikte Apple Haritalar'da şehirler hakkında detaylı bilgiler ve sürücüler için yol durumu ile ilgili detaylar paylaşılacak.

Haritalar navigasyon konusunda artırılmış gerçeklik destekli detaylı bilgilere de sahip olacak. Bu özelliğin daha önce Google Haritalar ile karşımıza çıktığını da hatırlatalım. iOS 15 ile birlikte AirPods ve AirPods Pro modelleri Bul ile birlikte çalışabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.