Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporunu yayınladı

TBV, TÜBİSAD ve TESİD iş birliğiyle kurulan Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporu bugün yayınladı.
Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı

Hem ülkemizi hem de tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını, özellikle iş dünyasının hızlı bir şekilde dijitalleşmesini de sağladı. Normal şartlarda yıllar sürecek bir süreç dahilinde gerçekleşmesi beklenen dijitalleşme, Corona sayesinde bir yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleşti.

TBV, TÜBİSAD ve TESİD iş birliğiyle kurulan Dijital Türkiye Platformu, KPMG Türkiye ile birlikte hazırladığı "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporunu bugün açıkladı. İkinci kez hazırlanan raporda dijitalleşme trendlerini analiz ediyor, Türkiye için yol haritası ve hedeflerle ilgili önerilerde bulunuluyor. Bu yıl KPMG Türkiye iş birliğiyle hazırlanan raporun online bir toplantıda açıklandığını da ekleyelim.

Toplantının açılışını Digital Europe Genel Direktörü Cecilia Bonefeld Dahl ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptı. Raporda yer alan bilgilere göre pandemi gibi küçük olasılıklı risklerin hayatımıza hiç beklemediğimiz anda girmesi, gelecekteki fırtınaları atlatabilecek verimli, etkili ve sürdürülebilir bir iş yaratmamıza yardımcı olacak dijital dönüşüm için artık kaybedecek vakit olmadığını gözler önüne seriyor.

Teknolojinin her zamankinden daha fazla gündemde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, dijitalleşme ile ilgili gelişmeler nedeniyle sanayi devrimine benzeyen bir dönemden geçtiğimizi de sözlerine ekledi.

Dijitalleşmenin şirketleri daha dayanıklı hale getirdiğini ve dijitalleşen sektörlerin daha hızlı büyüdüğünü belirten Digital Europe Genel Direktörü Cecilia Bonefeld Dahl, dijitale yatırımlarının Avrupa’nın en büyük gündem maddesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu’nun 750 milyar euroluk salgın paketinin yüzde 20’sini dijitale ayırdığını belirten Dahl, yatırım planının önceliklere göre ‘Dijital eğitim, dijital sağlık hizmetleri, dijital dönüşüm, inovasyon ve ‘Yeşil Anlaşma’, dijitalleşen Kobi’ler, bağlanabilirlik ve altyapı’ olduğunu da belirtti.

2021'in veri ve yapay zeka için büyük bir yıl olacağını belirten Dahl, AB’nin 2030 hedeflerini ise aşağıdaki şekilde sıraladı.

  • KOBİ’lerin yüzde 50’si büyük veri analizi kullanmalı şu anda bu rakam yüzde 12
  • KOBİ’lerin yüzde 30’u birden fazla Avrupa sınırında iş yapmalı, şu anda bu rakam yüzde 8.4
  • Öğretmenlerin yüzde 84’ü kendini dijital teknolojileri kullanmaya hazır hissetmeli, şu anda bu rakam yüzde 40 
  • Araştırma ve yeniliklerin yüzde 10’unun bilişim ve iletişim sektörlerine yapılmalı, şu anda bu rakam yüzde 6.9
  • Avrupalı vatandaşların yüzde 75’i e-devlet kullanmalı, şu anda bu rakam yüzde 56
  • Çalışan kadınların yüzde 6’sı bilişim ve iletişim sektöründe olmalı, şu anda bu rakam 1.4 
  • 2025’e kadar unicorn yatırımlarının yüzde 25’i Avrupa’da olmalı

Türkiye Platformu ile yaptıkları çalışmada "Dijitalleşen Türkiye" için bir yol haritası çıkardıklarını belirten KPMG Türkiye Teknoloji Sektörü Lideri Gökhan Mataracı ise Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğunun ana yapı taşlarının RPA’den akıllı otomasyona, bulut stratejisinden nesnelerin interneti ve bağlanabilirliğe, siber güvenlikten akıllı şehirlere uzanan bir dizi gelişmeden oluştuğunu aktardı.

Rapora göre akıllı otomasyon çağı ve çevrimiçi öğrenme, hem teknolojik farkındalığın artmasını hem de kültürel gelişmeyi sağlayacak. Dijitalleşme yolundaki Türkiye’nin 2025 hedeflerini ise eğitim (e-devlet kullanım oranının yüzde 80’e ulaşması), bağlanabilirlik, bulut bilişim (kullanımın yüzde 60 seviyesine gelmesi), dijital servis kullanımının artması, fırsat eşitliği ve girişimci yaklaşımların benimsenmesi. "Dijitalleşme Yolunda Türkiye" raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.