Grab, 40 milyar dolarlık SPAC anlaşmasıyla halka arz gerçekleştirecek

Grab tarafından açıklanan bilgilere göre şirket, 40 milyar dolarlık SPAC anlaşmasıyla birlikte ABD'de halka arz gerçekleştirecek.
Grab, 40 milyar dolarlık SPAC anlaşmasıyla halka arz gerçekleştirecek

Ulaşım, lojistik ve finansal hizmetler alanında çözümlere sahip olan bir SuperApp olan Grab'den sizlere daha önce bahsetmiştik. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Mitsubishi UFJ Financial Group'tan 700 milyon dolar yatırım alan Grab, halka arz gerçekleştireceğini duyurdu.

Grab tarafından açıklanan bilgilere göre şirket, 40 milyar dolarlık SPAC anlaşmasıyla birlikte ABD'de halka arz gerçekleştirecek. Edindiğimiz bilgilere göre Grab, SPAC anlaşması için Altimeter Growth Corp. isimli firma ile birleşme kararı aldı. Halka arz ile birlikte Grab'in 4,5 milyar dolar nakit gelir elde etmesi bekleniyor.

SPAC ile halka arz sistemini kısaca anlatmak gerekirse SPAC denen halka açık paravan şirketler büyük bir şirket ile birleşerek onların halka arz gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. 2012 yılında Anthony Tan ve Tan Hooi Ling tarafından Singapur'da kurulan Grab, Uber'in en önemli rakipleri arasında yer alıyor.

Ulaşımın yanı sıra yemek teslimatı, market alışverişi ve finansal hizmetler konusunda da hizmetler sunan Grab, şu an için Singapur, Malezya, Kamboçya, Endonezya, Myanmar, Filipinler, Tayland ve Vietnam'da hizmet verdiğini de paylaşalım. 

Halka arz gerçekleşmesi ile birlikte girişim NASDAQ içinde "GRAB" sembolü ile yer alacak. Girişim ekosisteminin en önemli şirketlerinden biri olan Grab, kurulduğu günden bu yana 12 milyar doların üzerinde yatırım almayı da başardı. Grab'in yatırımcıları arasında ise Signite Partners, Stic Investment, Mitsubishi UFJ Financial Group ve SoftBank Vision Fund gibi önemli firmalar yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.