Ant Group, yeniden yapılanarak Çin'in Merkez Bankası tarafından denetlenen bir finansal kurum olacak

Paylaşılan bilgilere göre Ant Group, söz konusu yeniden yapılandırmanın ardından Çin'in Merkez Bankası tarafından denetlenen bir finansal kurum haline gelecek
Ant Group, yeniden yapılanarak Çin'in Merkez Bankası tarafından denetlenen bir finansal kurum olacak

Geçtiğimiz Ocak ayında Alibaba ve Ant Group'un kurucu ortaklarından Jack Ma'nın şirketlerine yöneltilen soruşturmalar ve denetimlerden sonra ortadan kaybolduğunu sizlere aktarmıştık. Kısa süre önce tekrar ortaya çıkan Jack Ma, The Wall Street Journal'ın haberine göre Çinli yetkililerin talepleri doğrultusunda Ant Group için yeniden yapılandırmaya gidecek.

Paylaşılan bilgilere göre Ant Group, söz konusu yeniden yapılandırmanın ardından Çin'in Merkez Bankası tarafından denetlenen bir finansal kurum haline gelecek. The Wall Street Journal'ın aktardığı bilgilere göre Jack Ma, Çinli yetkililerin taleplerinin ardından yeniden yapılandırma için bir taslak hazırlayarak yetkililere sundu.

Söz konusu yeniden yapılandırmanın Ant Group'un gelecekte hayata geçirmek istediği pek çok plan karşısında önemli bir engel olduğunu da ekleyelim. Çin'in Merkez Bankası tarafından sıkı bir denetime tabi tutulacak olan Ant Group, çalışma şeklini büyük oranda değiştirecek.

Söz konusu adım Çin hükümetinin dünyanın en zengin insanlarından biri olan Jack Ma'yı dizginlemeye çalışması olarak yorumlandı. Hatırlatmak gerekirse 1999 yılında kurduğu Alibaba ile büyük bir servete kavuşan Jack Ma, şu an için 53,9 milyar dolarlık serveti ile Çin'in en zengin insanı. 

Jack Ma ve Çin hükümeti arasındaki gerginlik ise birkaç ay öncesine dayanıyor. Ant Group'un 200 milyar dolar değerleme ile halka arza hazırlandığını geçtiğimiz Temmuz ayında sizlere aktarmıştık. Ekim ayında ise Jack Ma, Çin hükümetinin finansal regülasyonlarına eleştirile getirmişti.

Bu gelişmenin ardından ise geçtiğimiz Kasım ayında Ant Group'un halka arzının fintech regülasyonunda yapılan değişikliklerle ilgili önemli sorunların tespit edilmesi nedeniyle askıya alındığını sizlere aktarmıştık. Şu an için Jack Ma ve Çin hükümeti arasındaki savaşı Çin hükümeti tarafı kazanıyor gibi görünüyor. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.