Apple TV+'ın 2020'nin son çeyreğinde ABD'deki pazar payı yüzde 3 olarak açıklandı

JustWatch'ın yeni araştırmasına göre Apple TV+, ABD'de 2020'nin dördüncü çeyreğinde pazar payının yalnızca yüzde 3'üne sahip. Şirket, Netflix, Disney+ ve hatta Peacock gibi rakiplerinin oldukça gerisinde yer alıyor.
Apple TV+'ın 2020'nin son çeyreğinde ABD'deki pazar payı yüzde 3 olarak açıklandı

Dijital yayıncılık sektörü tüm dünyada ciddi bir rekabete sahne olmaya devam ediyor. Artık köklü şirketler haline dönüşen platformların yanı sıra hemen hemen her gün yeni bir dijital yayın platformuyla karşılaşıyoruz ve bu da kullanıcıların alternatiflerinin artmasına, pazarda sıkı bir mücadeleye neden oluyor. 

Dijital yayıncılık alanında son dönemde en fazla dikkat çeken şey ise artık büyük şirketlerin de bu sektörden kendine pay kapıyor olması. Örneğin; Disney+ bu alanda gerçekten başarılı bir şirket haline dönüştü, zira platform globalde, 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip Netflix'ten sonra 87 milyon kullanıcısıyla en çok tercih edilen ikinci platform oldu. Ancak Disney'in aksine Apple, hem globalde hem de ABD'de istenen etkiyi yaratamadı.

JustWatch'ın yeni araştırmasına göre Apple TV+, ABD'de 2020'nin dördüncü çeyreğinde pazar payının yalnızca yüzde 3'üne sahip. Şirket, Netflix, Disney+ ve hatta Peacock gibi rakiplerinin çok çok gerisinde yer alıyor. Video platformları için rehberlik ve analiz hizmetleri sunan bir şirket olarak faaliyet gösteren; bizim de daha önce sizlere detaylı bir şekilde aktardığımız JustWatch, ABD'deki dijital yayıncılık hizmetlerinin pazar payına ilişkin araştırmasını paylaştı.

Apple TV+ beklenen etkiyi yaratmadı

Araştırma, 2020'nin son çeyreğinde toplanan verilere dayanıyor ve ülkede mevcut olan en popüler platformları dikkate alıyor. Aslında Apple TV+ çeyreğin en popüler yayın hizmeti değildi, ancak platformun ABD'de yalnızca yüzde 3'lük bir pazar payıyla sıralamada sonuncu olması da ilginç bir veri diyebiliriz. Zira Apple TV+, NBCUniversal'ın geçen yıl temmuz ayında piyasaya sürdüğü ve çeyrek boyunca sadece yüzde 6 pazar payı kaydeden yayın hizmeti Peacock'ın bile gerisinde. Bu da Apple'ın oldukça iddialı olduğu hizmeti konusunda kafaların karışmasına neden oluyor ve Apple TV+'ın kısa bir zaman sonra tarihin tozlu sayfalarına karışabileceği endişelerini doğuruyor.

Araştırmaya göre Netflix, ABD'deki platformların pazar payında yüzde 31 ile lider olmaya devam ediyor, Amazon Prime Video ise yüzde 22'lik payla ikinci sırada yer alıyor. Onları yüzde 14 ile Hulu, yüzde 13 ile Disney+ ve yüzde 9 ile HBO Max izliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.