Biryudumkitap’a APY Ventures ve Teknasyon’dan yaklaşık 4 milyon TL yatırım

Mobil uygulaması üzerinden kullanıcılarına sayısız kitap özetleri ve hikâyeler sunan Biryudumkitap, APY Ventures ve Teknasyon’dan yatırım aldı.
Biryudumkitap’a APY Ventures ve Teknasyon’dan yaklaşık 4 milyon TL yatırım

Geçtiğimiz hafta 2020 verilerini paylaşan ve indirilme sayısı 150 bini aşan BirYudumKitap, yeni bir yatırım aldığını açıkladı.

Bu yıl yaptığı yatırımlarla ve girişimleri yurt dışında büyütmesi ile gündemde olan Teknasyon ve bünyesinde barındırdığı üç farklı fon ile girişimcilere erken aşamadan ileri aşamalara kadar yatırım yapan APY Ventures (yatırım Albaraka Portföy Startup GSYF ile yapılmıştır) bir araya gelerek, kullanıcılarına kitap özetlerini ve hikâyeleri kısa formatlarda sunarak okuma alışkanlıklarını günümüze adapte etmeyi ve bilgiye erişimi hızlandırmayı sağlayan mobil uygulama Biryudumkitap’a yatırım yaptı.

Alparslan Demir ve Ramazan Arslan’ın kurucu ortak olarak hayata geçirdikleri Biryudumkitap, Türkiye’deki kitap okuma alışkanlıklarını dönüştürmek üzere 2015 yılında bir e-posta bülteni olarak yola çıkmıştı. Çıkardığı dijital ürünler ve sosyal etki metotları ile ulusal ve uluslararası alanda ChangemakerXChange (2016), Bilgi Üniversitesi GSGÖ (2017), BBVA Momentum Global (2018), International Youth Foundation YAN (2018), Yunus & Youth (2019), Forbes 30U30 Turkey (2019) gibi pek çok takdire ve ödüle layık görüldü. İş modelini 2020 yılında mobil uygulamaya dönüştüren Biryudumkitap’ın mobil uygulamasında şu an itibarıyla 150 binden fazla kullanıcısı bulunuyor.

Yaklaşık 4 milyon TL yatırım

Toplamda 4 milyon TL’yi bulabilecek olan yatırım turunu değerlendiren Alparslan Demir, kısa sürede İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Rusça dillerini konuşan ülkelere açılacaklarını, alınan finansman haricinde yeni ortaklarının global büyüme alanında da kendilerine katacağı tecrübe ile uluslararası sesli kitap pazarlarında güçlü bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirtti.

Teknasyon, Rockads Global Büyüme Programı kapsamında başarılı bulduğu start-up’ların dünyaya açılmasını desteklemeye devam ediyor. Teknasyon CIO’su Onur Kurugöl gerçekleştirdikleri yatırım hakkında şu ifadeleri kullandı:

Kendisini ülkemizde başarılı bir şekilde kanıtlamış olan Biryudumkitap uygulamasının, Türkiye’den sonra yurt dışı pazarlarda da güzel başarılar elde edeceğine inanıyoruz. Hızlanan günlük yaşama adaptasyonu kolaylaştıran ve global hedefi olan girişimlerin her zaman yanında olacağız.

Albaraka Portföy Yönetimi bünyesinde hayata geçirilen APY Ventures girişimlere yatırım yapmaya devam ediyor. Albaraka Portföy Genel Müdürü Emin Özer ise yatırımla ilgili olarak şunları söyledi:

Pandemi döneminde yükselen girişimlerden olan Biryudumkitap’ın Albaraka Portföy Start-up Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun ikinci yatırımı olmasından mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda Albaraka Garaj girişimi olan Biryudumkitap’ın global pazarda başarılara imza atacağına inanıyoruz. 2021 yılında APY Ventures çatısı altında farklı fonlarımızla girişimcilere destek olmaya devam edeceğiz

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.