Akıllı teslimat hizmeti sunan yerli girişim: İletmen

Yeni nesil paket servis hizmeti olan İletmen, paketleri, ürünleri veya siparişleri işletmeden alıp müşterilerine teslim ediyor. Bu işi yapan kişilere, bir iletimi taşıyan iletmenler oldukları için ‘’İletmen’’ deniyor.
Akıllı teslimat hizmeti sunan yerli girişim: İletmen

Son dönemde e-ticarete ve paket servise olan ilginin artmasıyla, kargo ve teslimat sektöründe ciddi bir çeşitlilik görülmeye başlandı. Daha önce yatırım haberleriyle yer verdiğimiz İletmen de bu sektöre kendine yer edinen önemli girişimlerden biri. 

Paketleri, ürünleri veya siparişleri işletmeden alıp müşterilere teslim ediyor

Yeni nesil paket servis hizmeti olan İletmen, paketleri, ürünleri veya siparişleri işletmeden alıp müşterilerine teslim ediyor. Bu işi yapan kişilere, yani çalışma arkadaşlarına motorcu, eleman, ya da personel değil, bir iletimi taşıyan iletmenler oldukları için ‘’İletmen’’ deniyor. İletmen, profesyonel dijital harita sistemi ve gelişmiş yazılım kullanımıyla birlikte, akıllı, hızlı ve kusursuz teslimat sağlarken, maliyetlerin azalmasına da yardımcı oluyor.

Dijital harita sistemi ile akıllı ve hızlı teslimat

İletmen, dijital harita sistemi ve gelişmiş yazılım kullanımıyla akıllı ve hızlı teslimat sağlarken, esnaflar için de maliyetlerin azalmasına yardımcı oluyor. Girişim, bu organizasyonu sahada bayilerimizle yönetiyor. Dijital kanallardan ya da telefonla sipariş alan işletme ve esnaf İletmen sisteminden “İletmen İste” tuşuna basıyor. Ona en yakın ve girilen adrese en hızlı gidebilecek iletmen ise geliştirilen akıllı sisteme göre belirleniyor. İletmen, lokasyon bazlı olarak bayilikler vererek bu operasyonu gerçekleştiriyor. Dijital harita sistemi ve geliştirilen yazılımları kullanan iletmenler, işletmeden alınan paketleri müşterilere teslim ediyor.

Tüm altyapı İletmen ekibi tarafından geliştirildi

2016 yılında Cemal Olçaray ve Özgür Duruöz tarafından hayata geçirilen İletmen, bu süreçte hazır bir altyapı kullanmadı ve tüm altyapıyı kendi geliştirdi. Buna göre mikro lojistik denilen kavramın ana taşıyıcısı bu saha bilgisi üzerine yazılan kodlar üzerine inşa edildi. Aynı yöne giden farklı esnafların paketlerini aynı iletmen üzerinde birleştiriliyor. Bunu yaparken akıllı bir algoritma çalışıyor ve bazı ne yapmayacağı üzerine kurallar ile karar verip işi en doğru iletmenin üzerine atıyor. Her bölge için kendi dinamiklerine göre kurallar bulunuyor. Örneğin; Üsküdar İletmen Akıllı Teslimat Noktası ile Atakent ATN aynı kurallarla ve algoritma ile çalışmıyor.

Ayda 60 bin teslimat

Şimdiye kadar 1 milyona yakın teslimat gerçekleştiren İletmen, ayda 60 bin teslimat yapıyor. İletmen'in Türkiye’de 3 şehirde 15 bayisi bulunuyor. İletmen, yemek ve paket dağıtımında sabit aylık fiyat ile; e-ticaret ve kargo sektöründe ise adetsel fiyatlama ile satış sunuyor.

29 milyon TL değerleme ile yatırım

Daha önce Keiretsu Forum Türkiye'den 29 milyon TL değerleme ile yatırım alan İletmen'in yatırım turuna Kuveyt Türk ve Vakıf Katılım’ın yatırımcı olarak desteklediği KT Portföy Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu da katılmıştı. Girişim daha önce Bülent Elönü ve Burak Ersoy'dan da yatırım aldı.

Ulusalda bayilik ile büyümeyi hedefleyen İletmen, işlerini çeşitlendirip bayilerine yeni kazanç modelleri sağlayacağını belirtiyor. İletmen, 12-16 ay içinde 2 ülkede daha faaliyete başlamayı planlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.