Yomi Kastro: "Girişimciler planlarını pazara göre yapmasın!"

2021'de hemen eski normale dönmenin mümkün olmadığını belirten Yomi Kastro, "Bu yıl kazanmak zorunda olduğumuz alışkanlıkları korumaya devam edeceğiz" diyor

İlk yazılımını 11 yaşında yazan Inveon Kurucu Ortağı Yomi Kastro, 2020'yi hem profesyonel hem de özel hayatımızda gerçekten neyin önemli olduğunu anladığı bir yıl olarak tanımlıyor ve ekliyor: "Bu konuda ciddi bir farkındalık yaşadık. Önceliklerimizi bir kez daha gözden geçirerek birçok konuda şükran duymayı öğrendik. Cebimize koyduğumuz tüm farkındalık ve edindiklerimiz sadece geçici bir dönem için değil uzun soluklu olarak bizimle kalacak kazanımlar oldu."

."Social-commerce kavramını daha sık duyacağız"

No-code sistemler önümüzdeki dönemde öne çıkacak yükselen trendlerden biri olacağını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

Kurumların ya da şahısların bu sistemleri kullanarak kendi app’lerini kendi yarattıkları bir döneme ilerliyoruz. Gitgide yükselen akıllı asistanları da daha çok göreceğiz. Kullanım ve uygulama sınırları artarak hayatımıza daha çok entegre olacaklar. Social commerce bu yıl sıkça gündemde yerini korumuştu, 2021’de de daha sık duymaya devam edeceğiz. Özellikle şu an henüz sosyal platformların bu özelliklerini aktive etmediği bölgelere açılımlarını ve uygulama içi çözümlerde yoğun geliştirmeler göreceğimiz bir yıl olacak. Pazaryerlerinin tahtını elinden alacak bir kanal olarak adım adım geldiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Covid-19 sonrası hayatımıza giren uzaktan çalışma kültürü, hibrit çalışma stilleri ve beraberinde getirdiği ortak çalışma araçlarının hayatımızda olmasına devam edeceğiz. Son olarak da giyilebilir medikal cihazların kullanımında bir artış göreceğimizi söyleyebiliriz.

Girişimcilere verdiği 3 tavsiye

Yomi Kastro'ya göre 2021'de hemen eski normale dönmenin imkanı yok. "Bu yıl kazanmak zorunda olduğumuz alışkanlıkları korumaya devam edeceğiz" diyor. Bu noktada Yomi Kastro girişimcilere verdiği üç öneri şöyle sıralıyor:

  • Teknolojiye dokunan pazarlar çok hızlı değişiyor, planlarını pazara göre değil, pazarın muhtemel şekilleneceği doğrultuda yapmalılar.
  • Her şeyin automated, AI driven bir noktaya ilerlediği günümüzde insan öğesi çok daha önemli hale geldi. Doğru insanlar ve takım arkadaşları her zamankinden daha dikkat edilmesi ve yatırım yapılması gereken bir konu.
  • Özellikle globalde oyuncular artık çok daha ciddi bütçelerle ilerliyor. Bu yüzden bir girişim için finansal yatırım artık çok daha gerekli. Muhakkak bu konuda doğru adımların atılması ve arayışa önem verilmesi gerekiyor.

2020'de severek okuduğu kitaplar

Bu yıl Ray Dalio Principles ve Patanjali’nin Yoga Sutraları kitaplarını severek okuduğunu belirten Yomi Kastro, "Sutralar bir antik yoga metni ve hayata bakış açısına dair oldukça kadim bilgiler içeriyor. İkisi de önemli sorgulamalar ve bakış açısı kazandıran kitaplardı" diyerek bu kitapları neden sevdiğini açıklıyor. Beğendiği şarkılar arasında ise Yanni şarkıları var. Bir de tabii oğlu Aksel ile dinlediği "Patates Adam" şarkısı... Kastro, "Özellikle bu şarkı, 2020’de oldukça yer etti. (gülüyor) İzlediklerim arasında da The Playbook dizisi özellikle öne çıkanlardan biri oldu benim için. Farklı spor dallarından antrenörlerin röportajlarından oluşan dizi ilham vericiydi" diye konuşuyor.

Serinin diğer söyleşilerine buradan ulaşabilirsiniz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.