Bugün YouTube'un resmi hesabından paylaşılan Bilal Göregen videosu nasıl viral oldu?

Bilal Göregen'in videosu bu üne nasıl kavuştu? Gün gün Twitter'da nasıl yayıldı? Instagram'da viral olan videonun popülerliği Reddit'te nasıl devam etti?
Bugün YouTube'un resmi hesabından paylaşılan Bilal Göregen videosu nasıl viral oldu?

Bilal Göregen'in 2018'de YouTube'a yüklediği video, bir meme'e dönüşerek son günlerde tüm sosyal ağ kullanıcılarının gündemine yerleşmeyi başardı. Bugün YouTube, resmi Twitter hesabından Göregen'i paylaşarak, takipçilerini Bilal Göregen'in YouTube hesabına yönlendirdi. Reels ile birlikte TikTok benzeri içeriklere kavuşan Instagram'da ise Göregen'in filtresi yayınladı.

Bilal Göregen'in videosu bu üne nasıl kavuştu? 

28 aralık 2018'de yayınlanan orijinal video, şu anda milyonlarca izlemeye ulaşsa da ilk etapta viral olmadı. Dejan Petrovski isimli bir kullanıcının videoyu 17 Haziran 2019'da kendi kanalına yüklemesi ise; videonun yaygınlaşmasına yardımcı oldu.

İlk bir yılda 1.9 milyon görüntülemeye ulaşan video yine de viral olmayı başaramadı. Üstelik video viral olduktan sonra Petrovski'nin videosunun müziği videosunda telif haklarından dolayı kaldırıldı. 

Göregen'in üne kavuşma yolculuğu ise 2020'nin Ekim ayında başladı.16 Ekim'de @babyodw isimli bir Twitter kullanıcısı videoyu düzenleyerek Göregen'in oturduğu banka dans eden bir anime yerleştirdi. 18 Ekim'de ise başka bir twitter kullanıcısı @wonamaewa Vibing Cat meme'in videoya dahil ederek  @babyodw tweetini yanıtladı. Vibing Cat'in eklenmesiyle, video sosyal medya kullanıcılarının ilgi odağı oldu. 3 hafta içinde 220 Retweet, 1800 beğeni alan video 45 bin 400 izlenme aldı. Güncel rakamları gönderide görebilirsiniz. 

Gün gün Twitter'da nasıl yayıldı? 

Videonun yüksek etkileşim almasıyla , TikTok'tan alıştığımız düet kültürü videoya yeni eklemeler yapılmasını sağladı.19 Ekim'de Twitter kullanıcısı @Noble_Batman kediye "ben" Göregen'e ise "saçma şeyler" etiketini ekleyerek paylaştı. Ancak Tweet çok da ilgi çekmedi. 

19 Ekim'de  başka bir Twitter hesabı @giantcat9'in videoyu paylaşması ile video, 3 hafta içinde 1,100 retweet, 3 bin 100 beğeni ve 124 bin 700 izlenme aldı. 20 Ekim'de Twitter kullanıcısı @HackingThings'in videoyu paylaşmasıyla ise, gönderi 5 bin 800'den fazla retweet, 13 bin beğeni ve 247 bin izlenme almayı başardı. 

Aynı gün, Facebook kullanıcısı A-t-a-r-i-s-107165640645645, videonun yeni bir versiyonunu yayınladı. Böylece video 2 aydan kısa bir sürede 10.8 milyon izlenme, 316 bin beğeni ve 51 bin paylaşım aldı.

Instagram'da viral oldu, popülerliği Reddit'te devam etti 

Videonun viral olmasını ise Instagram hesabı brightsideofig'e borçluyuz. 21 Ekim'de paylaşılan video 3 hafta içinde 631 bin 500 beğeni aldı. Bundan sonraki günlerde farklı platformlarda paylaşılmaya devam etti. Örneğin 24 Ekim'de /r/dankmemes subreddit'inde paylaşılan video yaklaşık 25 bin 500 beğeni aldı. 

/r/dankmemes'deki paylaşımın ardından Reddit'te "object labeling meme" ve tepki videosu olarak kullanılan videonun popülerliği artmaya devam etti. 25 Ekim'da TheReal_Seek kullanıcısının /r/memes subrettinde paylaştığı meme 4 bin 600 beğeni aldı. 26 Ekimde IlluBillu69'un /r/PiratedGames'te paylaştığı meme ise 3 bin 500 beğeni aldı. 

1 Kasım'da Videonun gördüğü bu devasa ilginin ardından Bilal Göregen @wonamaewa hesabının meme'ini YouTube'a yükledi. Video bir hafta içinde 1.3 milyon izlenmeye ulaştı. 2 Kasımda Cat Vibes To'nun meme'i yeniden yüklemesiyle gönderi bir haftada 1.1 milyon izlenmeye ulaştı. 

Son olarak bu etkileşim fırtınasının ardından tasarımcı ve fotoğrafçı Diego Morra, Levan Polkka Cat isimli bir filtre yayınladı. Filtrede Cat Vibing meme'i ön planda yer alırken, arka planda Bilal Göregen'in uyarlaması çalıyor. 

YouTube ise viral olan içeriğin kredisini belki de biraz olsun üstlenmek için resmi hesabından paylaşım yaparak, son günlerde meme'e dönüşen içeriğin aslında bir YouTube içerik üreticisine ait olduğunu belirtti. Aslında YouTube hiç de haksız değil, Bilal Göregen 2017'den bu yana YouTube'a düzenli olarak içerik üretiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.