Salesforce'un satın almayı planladığı Slack'in hisseleri yükselişe geçti

Salesforce'un Slack’i satın almak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı. Konuya yakın bir kişiye göre önümüzdeki hafta, ikili arasında gerçekleşecek olası anlaşmanın detayları açıklanabilir.
Salesforce'un satın almayı planladığı Slack'in hisseleri yükselişe geçti

Salesforce'un Slack’i satın almak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı. Konuya yakın bir kişiye göre önümüzdeki hafta, ikili arasında gerçekleşecek olası anlaşmanın detayları açıklanabilir. İlk olarak Wall Street Journal'ın bildirdiği haber sonrasında Slack'in hisseleri hızla yükselmeye başladı. 

Slack'in hisseleri, çarşamba günü neredeyse yüzde 38 oranında yükseldi. Hisse senetleri dün yüzde 5 düşüşle kapanan Salesforce ise mali üçüncü çeyrek kazançlarını önümüzdeki hafta açıklayacağını belirtti. Anlaşmanın mali şartları henüz belirsiz olsa da Wall Street Journal'ın haberi sonrasıda Slack'in piyasa değeri 20 milyar doları aştı. 

Salesforce son dönemde piyasa değerindeki büyümeden yararlanarak ciddi satın almalar gerçekleştiriyor ve satın aldığı şirketlerin çoğu büyüme ivmesini artıran şirketler. Salesforce, bulut uygulamalarının entegrasyonu için 2018'de 6,5 milyar dolara MuleSoft'u; geçtiğimiz yıl da veri görselleştirme şirketi Tableau’yu 15,3 milyar dolara satın aldı.

CRM pazarında güçlü bir konuma sahip devasa bir yazılım şirketi olan ve daha da büyük bir platform oyuncusu olma arzusundaki Salesforce'un neden Slack'i satın almak istediği tam olarak belli değil. İki şirketin ürünlerini birbirlerinin müşteri tabanlarına çapraz satma olasılığı en muhtemel sebep gibi görünse de asıl nedenleri anlaşma şartları açıklandıktan sonra öğrenebileceğiz. Ancak Slack'i satın almak, CRM devine sağlam bir kurumsal sohbet temeli sağlayacaktır.

Microsoft da yazılım konusunda Salesforce ile halihazırda bir rekabet halinde. 2016′da TechCrunch, Microsoft’un Slack’i 8 milyar dolar karşılığında kadar satın almayı düşündüğünü ancak hiçbir anlaşma yapılmadığını bildirmişti. O yıl daha sonra Microsoft, Teams iletişim uygulamasını tanıtmıştı. Slack ise en son Ekim 2019′da günlük 12 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu söylemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.