5 milyon TL’den fazla nakit desteği sağlayan Türk Telekom PİLOT'un 8. dönem mezunları

Türk Telekom’un hayata geçirdiği girişim hızlandırma programı PİLOT, bu yıl 8. dönemini tamamladı.
5 milyon TL’den fazla nakit desteği sağlayan Türk Telekom PİLOT'un 8. dönem mezunları

Türk Telekom’un hayata geçirdiği girişim hızlandırma programı PİLOT, bu yıl 8. dönemini tamamladı. Bu dönemde PİLOT programına dahil olan 8 girişimin mezuniyeti, çevrimiçi PİLOT Demo Day etkinliğinde 25 Kasım’da gerçekleşti. Özellikle yapay zekâ, fintech, sağlık, büyük veri ve IoT alanlarına odaklanan girişimlerin her birine, 150 bin TL nakit desteği sağlandı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, bundan 7 sene önce ülkemizdeki girişimcilik ekosistemini büyütmek, sektöre değerli paydaşlar kazandırmak ve ekonomiye katkı sağlamak hedefi ile yola çıktıklarını; tüm bilgi birikimleri ve finansal destekleriyle, girişimleri hızlandırırken teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna ulaşmaya odaklandıklarını söyledi. Önal, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Bugüne kadar 73 girişimi mezun ettik, bunlardan 30’u yatırım alarak yenilikçi iş fikirlerini daha da büyüttü. Mezun olan girişimlerden sadece geçen yıl 350 kişiye istihdam sağlandı, 41 milyon lira ciro elde edildi. Türk Telekom olarak kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures üzerinden, PİLOT mezunları da dahil olmak üzere, 4 girişime yatırım yaptık. PİLOT mezunu girişimlere toplamda 5 milyon TL’yi aşkın nakit desteği sağladık, yatırımlarımızı daha da artıracağız.

3 ay süren programın tamamlanmasıyla, mezun olan kripto para piyasaları için veri analizi ve alım-satım platformu CryptoIndexSeries, inme erken uyarı sistemi (İEUS) Hevi AI, bulut altyapıları için siber güvenlik çözümü PDAccess, yapay zeka tabanlı görüntü işleme ile kalite kontrol çözümü ProcessEye Studio, IoT proje geliştirme çözümü Qubitro, merkeziyetsiz kripto para borsası çözümü Resardis, suç gelirlerinin tespitini sağlayan güvenlik çözümü Sanction Scanner, görsel veri ve kamera görüntü anonimizasyon çözümü Syntonym, PİLOT Demo Day kapsamında sunumlarını girişimcilik ekosistemi ile paylaştılar.

PİLOT girişim hızlandırma programının 8. döneminde sunum yapan tüm girişimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.