SpaceX, yörüngeye 60 Starlink uydusu daha fırlattı

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink projesi kapsamında 14. fırlatışı gerçekleştirdi ve yörüngeye 60 uydu daha gönderdi. Böylelikle yörüngedeki toplam uydu sayısı 800'ü geçti.
SpaceX, yörüngeye 60 Starlink uydusu daha fırlattı

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink projesi kapsamında 14. fırlatışı gerçekleştirdi ve yörüngeye 60 uydu daha gönderdi. Böylelikle yörüngedeki toplam uydu sayısı 800'ü geçti. Ancak bu uyduların hepsi şu an için aktif değil, zira 835 uydunun arasında kasıtlı olarak hizmet dışı bırakılan test uyduları da var. 

SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre Starlink ağının 60 uyduluk bir grubu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı. Şirketin Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planladığını ve bu projenin 2027'de tamamlanmasının hedeflendiğini de hatırlatalım. Şirket, bu hedefe ulaşmak için her ay en az 120 yeni Starlink uydusu göndermeyi planlıyor.

SpaceX, dünkü fırlatmada motorların nasıl kullanıldığı veya 18 Ekim Starlink uçuşu sırasında kullanılanların GPS görevi için kullanılanlardan farklı olup olmayacağı hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Aynı şekilde, SpaceX veya NASA'dan motor sorununun, önümüzdeki ay Falcon 9 ile dört astronotun planlanan fırlatılması için herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmayacağına dair hiçbir bilgi gelmedi. Çünkü fırlatma sırasında bazı problemler yaşanmasına rağmen 60 Starlink uydusu da sorunsuz olarak fırlatıldı. Fakat yaşanan komplikasyonlar kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Pazar günkü fırlatma, Falcon 9'un bu yıl içinde gerçekleşen 18. uçuşuydu. Bugüne kadar 95 kere fırlatılan Falcon 9, biri uçuşta ve diğeri fırlatma öncesi testler sırasında olmak üzere iki yıkıcı arıza yaşadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.