Yeni nesil tanı kitleri geliştiren sağlık teknolojileri girişimi: Genz

Genz, temelde inovatif moleküler tanı çözümleri geliştiren bir biyoteknoloji girişimi olarak hizmet veriyor. 
Yeni nesil tanı kitleri geliştiren sağlık teknolojileri girişimi: Genz

Sağlık teknolojilerine odaklanan bir girişim olarak karşımıza çıkan Genz, yeni nesil tanı kitleri üzerinde çalışıyor. 2017 yılında Umut Ağyüz tarafından kurulan girişim, şu an için 10 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Genz, temelde inovatif moleküler tanı çözümleri geliştiren bir biyoteknoloji girişimi olarak hizmet veriyor. 

Çözümlerini genetik hastalıklar tanı merkezleri ile iş birliği içinde tıp merkezlerine ve/veya son kullanıcılara sunan girişim, bugüne kadar 4 Ar-Ge hibesi alarak 3 genetik test geliştirdi. Söz konusu genetik testlerin Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olduğunu da ekleyelim.

Genz'in genetik testlerine bakacak olursak karşımıza NZ-Gender, GNZ-RH ve GNZ-BRC testleri karşımıza çıkıyor. NZ-Gender testi hamilelik döneminde çocuğun cinsiyetini Ultrasona göre yaklaşık 7 hafta daha önceden 9. haftada tespit edebiliyor. Söz konusu test anneden alınan kan ile çocuğun cinsiyetini genetik tarama yaparak tespit ediyor.

GNZ-RH testi ise anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlıklarını hamileliğin 9.haftasında tespit edebilen bir genetik tarama testi. Bebeğin hücre dışı DNA'larında rehsus proteinleri taranıyor. GNZ-BRC ise yapay zeka algoritmaları ve özel test kitleri ile 5 spesifik gen (ATM, FGFR2, MAP3K, BRCA1, BRCA2) üzerinden meme kanserine sebep olabilecek genetik yatkınlıkları tarıyor.

Genz girişiminin BV, StartersHUB ve Ebru Dorman'dan 300 bin euro ve A1 Yaşam Bilimleri'nden 100 bin dolar yatırım aldığını da ekleyelim. Türkiye’de doğmuş ve yurt dışına açılmış en başarılı diyagnostik firması ünvanını kazanmayı hedefleyen Genz, moleküler tanı denildiğinde akla ilk gelen isim olmayı planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.