Apple - Epic Games davasına bakan yargıç, Unreal Engine'in engellenemeyeceğine karar verdi

Bugün paylaşılan bilgilere göre ise davaya bakan yargıç Yvonne Gonzales Rogers, kararını verdi. Paylaşılan bilgilere göre Rogers, Fortnite'ın App Store'dan kaldırılabileceğini fakat Unreal Engine'in kullanımının engellenemeyeceğine karar verdi.
Apple - Epic Games davasına bakan yargıç, Unreal Engine'in engellenemeyeceğine karar verdi

Oyun içinde direkt ödeme seçeneği ekleyen Fortnite'ın hem App Store hem de Google Play'den atıldığını 14 Ağustos tarihinde sizlere aktarmıştık. Bu tarihten itibaren özellikle Fortnite'ın geliştiricisi Epic Store ve Apple arasında büyük bir savaş başladı.

18 Ağustos tarihinde bir açıklama yapan Apple, sadece Fortnite oyununu App Store'dan kaldırmakla kalmayacağını, 28 Ağustos tarihinde Epic Games'in tüm geliştirici hesaplarını kapatacağını ve şirketin iOS ve Mac geliştirme araçlarından çıkaracağını da duyurdu.

Epic Games yaşananların ardından hem Fortnite'ın App Store'dan kaldırılması için hem de Epic Games'in tüm geliştirici hesaplarını kapatılacağı ve şirketin iOS ve Mac geliştirme araçlarından çıkarılacağı için Apple'a iki farklı dava açtı. Apple'ın Epic Games'i iOS ve Mac geliştirme araçlarından çıkarması demek şirketin oyun motoru olan Unreal Engine'in iOS ve Mac için destek vermemesi anlamına da geliyor.

Tam da bu noktada devreye giren Microsoft, Apple tarafından alınan bu kararın oyun ekosistemine zarar vereceğini düşündüğünü açıklayarak Epic Games'in yanında savaşa dahil oldu. Bugün paylaşılan bilgilere göre ise davaya bakan yargıç Yvonne Gonzales Rogers, kararını verdi.

Paylaşılan bilgilere göre Rogers, Fortnite'ın App Store'dan kaldırılabileceğini fakat Unreal Engine'in kullanımının engellenemeyeceğine karar verdi. Kısacası şu an için Apple - Epic Store savaşanda beraberlik hakim durumda. Tabii ki bunun bir nihai karar olmadığını ve davanın henüz sonuçlanmadığını da belirtelim.

Söz konusu davanın yıl sonuna kadar karara bağlanması bekleniyor. Apple - Epic Store arasındaki savaş ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.