Araçlar için güvenli yapay zeka yazılımları geliştiren Eatron, 1 milyon euronun üzerinde yatırım aldı

Paylaşılan bilgilere göre Eatron, Hirschvogel Automotive Group’un stratejik yatırım kolu olan Hirschvogel Ventures’dan 1 milyon euro üzerinde yatırım aldı.
Araçlar için güvenli yapay zeka yazılımları geliştiren Eatron, 1 milyon euronun üzerinde yatırım aldı

Seri üretim araçlar için güvenli yapay zeka (Automotive Safe AI®) tabanlı akıllı yazılım ürünleri geliştiren Eatron, 2018 yılında Dr. Umut Genç, Can Kurtuluş ve Amedeo Bianchimano tarafından kuruldu. Özellikle elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi yazılım ürünlerimiz (BMStar®) ve otonom sürüş için ise L2+ ADAS sürücü destek yazılım ürünleri (L2Star®) sunan girişim, bugün yeni yatırım haberi ile karşımıza çıktı.

Bu haberimizde hem Eatron girişimine hem de aldıkları yatırımın detaylarına yakından bakacağız. Paylaşılan bilgilere göre Eatron, Hirschvogel Automotive Group’un stratejik yatırım kolu olan Hirschvogel Ventures’dan 1 milyon euro üzerinde yatırım aldı.

Yatırımın haricinde Hirschvogel ile ulaşım, otonom ve elektrikli araçlarda, güvenli, temiz ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilikler yaratmak üzere ortak bir vizyon için stratejik ortaklık anlaşmasının yapıldığını da ekleyelim. Alınan yatırım, mevcut ve yeni otonom ve elektrikli araçların geliştirilmesini daha da hızlandırmak ve halihazırda 3 kıtada müşterileri olan Eatron’un, Avrupa ve dünyadaki satış gelişimini desteklemek için kullanılacak.

Eatron’un yeni kurulan ortaklıkla hızla dönüşen ulaşım sektöründe uzmanlaşmış şirketlerden oluşan Hirschvogel New Mobility ekosistemine erişimi de olacak. Eatron, bu şirketlerle birlikte seri üretime hazır yazılım ve donanım sistemlerine yönelik çözümlerini artıracak.

Otomotivde yazılımın çok uzun yıllar boyunca basit ve kurallara dayalı yöntemlerle yapıldığını aktaran Eatron’un kurucu ortağı ve CEO’su olan Dr. Umut Genç, misyonlarının batarya yönetimi ve otonomi için akıllı ve aynı zamanda güvenli, yapay zeka tabanlı yazılım çözümleri sağlayarak dönüşümü hızlandırmak olduğunu ve bu nedenle, Hirschvogel’in bu heyecanlı ve zorlu yolculukta yanımızda olmasından mutlu olduklarını da dile getirdi.

Hem İngiltere Warwick’de hem de Türkiye İstanbul İTÜ ARI Teknokent'te çalışmalarını sürdüren Eatron, 16 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.  2018 yılında ACT Ventures’dan aldığı 680 bin euroluk yatırım ile kurulan Eatron, paylaşılan bilgilere göre 2019 yılını 350 bin euro ciro ile kapattı.

Otomotiv, yazılım ve yapay zeka dünyalarını endüstri standartlarına uygun şekilde birleştirip özel bir çözüm sunarak uluslararası rakiplerinin önüne geçmek isteyen Eatron'un bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı ise 2 milyon euroyu geçiyor.

Araç üreticilerine ve otomotiv yan sanayine güvenli yapay zeka tabanlı akıllı yazılım çözümlerini lisanslayarak gelir elde eden girişim, dünyada akıllı otomotiv yazılımları konusunda lider bir şirket olmak olmayı hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.