Tayland, Corona virüs salgını ile mücadele edebilmek için ninja robotları kullanıyor

Ülkedeki sağlık çalışanlarını korumak için önemli bir adım atan Tayland, Corona virüs salgını ile mücadele anlamında ninja robotlara güveniyor.
Tayland, Corona virüs salgını ile mücadele edebilmek için ninja robotları kullanıyor

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hızla yayılan Corona virüs salgını ile ilgili önemli gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Şu an için dünya genelinde 380 bini aşkın Corona COVID-19 vakası görüldü ve bu salgın nedeniyle 16 bin 563 kişi hayatını kaybetti.

Corona virüs salgını ile savaşan ülkelerden biri olan Tayland'da ise şu an için 827 vaka görüldü ve 4 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki sağlık çalışanlarını korumak için önemli bir adım atan Tayland, Corona virüs salgını ile mücadele anlamında ninja robotlara güveniyor.

İyileşme sürecindeki inme hastalarının gözlemlenmesi için tasarlanan ninja robotlar, Chulalongkorn üniversitesindeki mühendislik öğrencileri tarafından modifiye edilerek Corona virüs salgını ile savaşmak için kullanılmaya başlandı. Sağlık çalışanlarının iş yüklerini azaltan ninja robotlar, hastaların ateşini ölçebiliyor.

Sağlık çalışanlarının hasta insanlarla etkileşimi azaltarak mümkün olduğunda virüsten korunmalarını da sağlayan ninja robotlar, tamamen siyah renkte oldukları için "ninja" olarak adlandırılıyor. Kolayca hareket edebilmeleri adına tekerleklere sahip olan ninja robotlar, ön kısımlarında kamera ve ekrana da sahip. Bu ekran üzerinden doktorlar hastalar ile görüntülü görüşme de yapabiliyor.

Profesör Viboon Sangveraphunsiri

Profesör Viboon Sangveraphunsiri liderliğinde geliştirilen robotlar şu an için Tayland'da 4 farklı hastanede kullanılıyor. Paylaşılan bilgilere göre ninja robotların bu hastanelere ek olarak 10 hastanede daha kullanıma sunulmasının planlandığını da ekleyelim. Viboon Sangveraphunsiri ve ekibi ninja robotların yeni bir versiyonu üzerinde de çalışıyor. Yeni ninja robotların hastalara ilaç ve yemek götürülebilmeleri de hedefleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.