Dronelar ile tohum topu atışı yapan girişim: Ecording

Ecording, EcoDrone adı verilen ve ecording ekibi tarafından geliştirilen insansız hava araçları ile insanların ulaşamadığı, ağaçlandırılması gereken alanlara tohum topu atışları gerçekleştiriyor.
Dronelar ile tohum topu atışı yapan girişim: Ecording

Daha yaşanılabilir bir dünya için yola çıkan bir girişim olan Ecording'in imece'nin "Eşitsizliklerin Azaltılması" temalı 3. destek programını kazanan girişimlerden olduğunu ve Big Bang 2019 sahnesinde yer aldığını sizlere daha önce aktarmıştık.

2017 yılında Mert Karslıoğlu tarafından kurulan Ecording, bireysel çevre bilincini ve farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Şu an için 7 kişilik bir ekip tarafından yönetilen Ecording, EcoDrone adı verilen ve ecording ekibi tarafından geliştirilen insansız hava araçları ile insanların ulaşamadığı, ağaçlandırılması gereken alanlara tohum topu atışları gerçekleştiriyor.

Dünyanın ağaçlandırılmasına teknolojik bir yaklaşımla katkı sağlamaya çalışan girişim EcoDrone ile tohumları minimum maliyetle soğuktan, rüzgardan, hayvanlardan ve aşırı sıcaktan koruyarak çimlenebilecekleri en verimli ortama kavuşturmayı amaçlıyor.

Bugüne kadar iklim değişikliğinden zarar gören, ekim sahalarına yakın yaşayan 14 kadınla beraber çalışarak onlara istihdam da sağlayan Ecording, 8’in üzerinde marka ve kurum ile birlikte çalışmalarına devam ediyor. Ecording'in bugüne dek EcoDrone ile 4 farklı sahada yaklaşık 120 bin tohum topu atışı gerçekleştirdiğini de ekleyelim.

Yurt dışında rakiplere sahip olsa da iş modeli ve tohum atış biçimi anlamında rakiplerinden farklı çözümler üreten Ecording, tohumların çimlenebilmesi için minimum maliyet ve drone teknolojisiyle en verimli ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

Ecording ekibi

İTÜ Big Bang 2019, Hackquarters Sustainable Growth Program, İmece 3. Destek Programı gibi yarışma ile organizasyonlardan pek çok hibe ve destek de kazanan Ecording'in İTÜ BigBang finalisti olarak 3M’in büyük ödülünü kazandığını ve 3M tarafından desteklendiğini de ekleyelim.

Gelir modeli dünyadaki en sürdürülebilir etmen olan tüketim üzerine kurulu olan Ecording, perakende sektöründe satılan her bir ürünü, satılan her bir hizmeti veya ödenen her bir faturayı doğada EcoDrone ile bir tohum topuna, yani bir ağaca dönüştürmeyi hedefliyor.

Kısa vadede 3M gibi sürdürülebilirliğe önem veren firmalarla iş birliklerini artırarak yaptıkları çalışmaların, her sektörden şirket tarafından uygulanabilir olduğunu göstermeyi amaçlayan girişim, uzun vadede ise Ecording'i dünya çapında çevre bilinci ve teknolojilerinden sorumlu bir girişim olarak öne çıkarmayı istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.