Elektrikli scooter girişimi Bird, 275 milyon dolar yatırım aldı

Elektrikli scooter girişimi Bird, CDPQ ve Sequoia Capital’ın liderliğinde gerçekleştirilen D Serisi yatırım turunda 275 milyon dolar yatırım aldı.
Elektrikli scooter girişimi Bird, 275 milyon dolar yatırım aldı

Elektrikli scooter girişimi Bird, CDPQ ve Sequoia Capital’ın liderliğinde gerçekleştirilen D Serisi yatırım turunda 275 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, aldığı yeni yatırımla birlikte değerlemesini 2,5 milyar dolara çıkardı.Sequoia Capital'ın daha önce Bird’ün 300 milyon dolarlık C Serisi yatırım turunu yönettiğini de hatırlatalım. Roelof Botha o sırada Bird’ün yönetim kuruluna katıldı.

Bird CEO'su ve kurucusu Travis VanderZanden, TechCrunch Disrupt etkinliğinde yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce dünyanın değiştiğini kabul ettiklerini, pozitif ekonominin kendileri için yeni hedef olduğunu belirtti. Bird, aldığı 275 milyon dolarlık yeni yatırımı, çeşitli araçlar için araştırma ve geliştirmeye devam etmek için kullanmayı planladığını açıkladı. Temmuz ayında, Bird CEO'su Travis VanderZanden, Bird'ün filosunun yüzde 75'inden fazlasını oluşturan yeni Bird Zero scooter'larının da pozitif birim ekonomisine sahip olduğunu söylemişti.

Sequoia Capital ortağı ve Bird yönetim kurulu üyesi Roelof Botha, yaptığı açıklamada, Bird ekibinin, karmaşıklığı örnek aldığını ve karmaşık bir işletmede birim ekonominin kilit unsurlarına odaklanmış durumda olduğunu söyledi. Bird'e olan bağlılıklarını güçlendirmek ve karlılık yolunda devam eden ilerlemeyi görmek için sabırsızlandığını da sözlerine ekledi.

Bird, bir ay önce Scoot'u 25 milyon dolardan daha az bir ücret ödeyerek satın almıştı. Bu satın alım sonrasında, Bird'ün geleneksel bisikletlere ve motorlu bisikletlere doğru genişlemeler gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Ana ofisi Los Angeles'ta bulunan Bird, yaklaşık 1000 kişilik bir ekiple hizmet veriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.