Webrazzi okuyucuları, 1. yılında Amazon Türkiye'yi değerlendirdi
E-Ticaret

Webrazzi okuyucuları, 1. yılında Amazon Türkiye'yi değerlendirdi

  • Amazon Türkiye ile ilgili Webrazzi okuyucularının da fikirlerini öğrenmek istedik. Yaptığımız anket sonrasında karşımıza ilgi çekici sonuçlar çıktığını söyleyebiliriz.

Dün sizlerle, Türkiye'deki 1. yılını dolduran Amazon'un beklentileri karşılayıp karşılamadığıyla ilgili fikirlerimizi paylaşmıştık. Amazon'un sessiz sedasız Türkiye'de markalarını tescil ettirdiğini ve yaklaşık 6 ay sonra ise Amazon.com.tr adresinden ülkemizde resmen hizmet vermeye başladığını sizlere aktarmıştık.

İlk izlenimlerinde kullanıcıları mutlu etmeyen ve hizmete başladıktan 1 yıl sonra bile bize göre beklentileri tam olarak karşılamayan Amazon Türkiye ile ilgili Webrazzi okuyucularının da fikirlerini öğrenmek istedik. Yaptığımız anket sonrasında karşımıza ilgi çekici sonuçlar çıktığını söyleyebiliriz.

Okuyucularımıza, Amazon.com.tr'den alışveriş yapıp yapmadıklarını sorduğumuzda toplamda %56'lık bir kesimin alışveriş yaptığını, %43'ün ise yapmadığını görüyoruz. 

Alışveriş yapanların memnun kalma oranlarının ortalaması 5 üzerinden 3.8 olarak karşımıza çıkıyor. Çok memnunum diyenlerin oranının %48, hiç memnun kalmadım diyenleri oranının ise %13 olduğunu belirtelim.

Alışveriş yapmayanlara niçin alışveriş yapmadıkları sorduğumuzda %44 ile ilk sırayı, aradığım ürünü bulamadım cevabı alıyor. Onu %42 ile fiyatların yüksekliği, %14 ile Amazon.com.tr'den haberi olmayanlar, %2 ile teslimat süresi uzunluğu ve %2 ile ödeme çeşitliliğinin yetersiz oluşu izliyor.

Alışverişlerinden memnun kalanlara niçin memnun kaldıklarını sorduğumuzda ise ilk sıranın %56 ile teslimat zamanına ait olduğunu görüyoruz. %54 ile ikinci sırayı fiyatlar oluştururken onu %32 ile teslimat koşulları, %14 ile ürün çeşitliliği ve %11 ile ödeme çeşitliliği izliyor.

Sonuç olarak Webrazzi okuyucuları için Amazon.com.tr'den memnuniyetin ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ama hala alışveriş yapmayan önemli de bir kitle bulunuyor.

Yorumlar (3)
  1. Bence bu anket Amazon Türkiye'nin durumunu tespit etmek için yeterli değil.Çünkü Amazon Türkiye'nin varlığından teknoloji ve güncel konularla ilgilenenlerin haberi var.Bu noktalarla ilgilenmeyip e-ticaret üzerinden alışveriş yapan ciddi bir kesim var.Amazon bu kesimin dikkatini çekecek bir çalışma yapmadı.

  2. Amazon üzerinden satış yapan bir satıcıdan flah bellek sipariş verdim. Defalarca iletişim kurmama rağmen ödediğim paranın karşılığını yani flash belleğimi teslim alamadım. Sebep olarak "Amazonun kargo firmalarıyla anlaşma yapmamasından dolayı siparişinizi size gönderemiyoruz" dediler

  3. Amazonun daha çok yolu olduğu bir gerçek, çalışmaları çok yavaş ilerliyor ve hala yabancıların alışveriş alışkanlıklarına göre işlem yapılıyor.