E serisinde 268 milyon dolar yatırım alan GitLab'ın değerlemesi 2.75 milyar dolara ulaştı

18 Kasım 2020'de halka arza hazırlanan şirket, bu yatırımın halka arz sürecinde kendilerine esneklik sağlayacağını belirtti.
E serisinde 268 milyon dolar yatırım alan GitLab'ın değerlemesi 2.75 milyar dolara ulaştı

18 Kasım 2020'de halka arza hazırlanan GitLab, E serisi yatırım turunda 268 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım ile birlikte şirketin değerlemesi 2.75 milyar dolara ulaştı. Yatırım turuna katılan şirketler arasında Adage Capital Management, L.P, Alkeon Capital, Altimeter Capital, Capital Group, Coatue Management, D1 Capital Partners, Franklin Templeton, Light Street Capital, Tiger Management Corp ve Two Sigma Investments LP. yer aldı. 

Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Sid Sijbrandij, bu yatırımın kendisine halka arz sürecinde de esneklik sağlayacağını dile getirdi. Yatırım sayesinde Sijbrandij halka arz yerine doğrudan listelemeyi de tercih edebilecek.

Açık kaynaklı bir proje olmasının yanı sıra tüm bu yatırım ve geliştirme sürecinde de şeffaflığıyla öne çıkan GitLab, ticari bir şirket olarak konumlanırken güçlük çekmemesini bu şeffaflığına borçlu. Bünyesinde ciddi bir topluluğa yer veren GitLab, her ay topluluk tarafından 200 geliştirmeye katkıda bulunulduğunu belirtiyor. Bu rakamın geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında ikiye katlandığını da ekleyelim.

Geçtiğimiz yıl Microsoft'un GitHub'ı 7.5 milyar dolara satın aldığını düşünürsek, GitLab'in ilerleyen süreçte büyük bir rakama satına alınmak yerine bağımsız bir şirket olarak konumlanmak istediğini söylemekte fayda var. Daha önce açık kaynak projelerini ve okulları desteklemek için 2 ücretli paketini ücretsiz hale getiren GitLab, geçtiğimiz yılın Eylül ayında 1.1 milyar dolar değerleme ile 100 milyon dolar yatırım almıştı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.