Volkswagen araçları için yeni bir işletim sistemi üretmeyi planlıyor

Android tabanlı olması planlanan bu işletim sistemi Volkswagen Group'un Porsche'den Audi'ye tüm alt markalarında kullanılacak.
Volkswagen araçları için yeni bir işletim sistemi üretmeyi planlıyor

Günümüzde otomobiller, kilit sisteminden yakıt kontrolüne, güvenlik mekanizmalarından  iletişim sistemlerine kadar birçok farklı alanda yazılım kullanıyor. Her yeni fonksiyon için yeni bir kodun gerektiği bu sistemde araç üreticileri, 70 farklı modül için 200'e yakın farklı üreticiden destek alıyor. 

VW, Audi ve Porsche'nin ana şirketi Volkswagen Group ise farklı üreticilerden destek almak yerine kendi işletim sistemini yazmaya hazırlanıyor. VW Group'un Dijital Otomobil ve Hizmetler bölümünden sorumlusu Christian Senger, günümüzde yazılımların oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ve her işlevin, arabayla, bulutla, bayilerle kısacası her şeyle bağlantılı olduğunu dile getirdi. Bu durumun birçok projeyi sıkıntıya soktuğunu söyleyen Senger, süreç zincirinin stabil olmadığını ve bu süreçte çok fazla verimsizlik yaşandığını ifade etti.

Bu arada Alman otomotiv endüstrisi ikonu Ferdinand Piech'in de ölmeden önce özellikle Audi, Porsche ve Volkswagen'in kendi yazılımını üretmesini istediğini belirtelim. Zira her bir aracın kendi yazılımını üretmesi, şirket içi rekabetin üretime yansımasını da olumlu etkileyebilir. 

Bu noktada Senger, şirketin her yıl 10 milyondan fazla araç ürettiğini hatırlatarak bu araçların ne yazık ki 8 farklı elektronik mimari kullandığını ifade ediyor. Bu noktada Android OS örneğini kullanan Senger, 8 farklı mimari yerine her araçta çalışan tek bir işletim sisteminin daha verimli olacağını dile getiriyor. 

Böylece otomobil özelindeki tek bir işletim sistemi Volkswagen Polo'dan Audi A8'e kadar birçk araçta kolayca çalıştırılabilecek.Volkswagen grubunun 12 alt markasında da aktif olması beklenen bu işletim sistemi, ekranlardan bilgilendirme ve eğlence sistemlerine, güç aktarım mekanizmasından gelişmiş sürücü asistanlarına kadar her alanda kullanılabilecek. Bağlantılı otomobil alt yapısı ve bulut özelliklerine sahip olan işletim sistemini kullanıcı arayüzü ise markalar tarafından özelleştirilebilecek. 

VW Group'un MIB infotainment platformu'nun ilerleyen dönemde tanıtılacak versiyonları için Android tabanlı bir sistem kullanmayı tercih edeceğini de ekleyelim. Android'İn kullanıcılara devasa bir ekosistem sunduğunu söyleyen Senger, bunun yanı sıra aracın sensor verilerini Google'a açmanız gerektiği için Google'ın otomotiv hizmetlerini kullanmayacaklarını belirtti.  

Bu yeni işletim sisteminin üretileceği tesiste 2025'e kadar 5 bin ile 10 bin arası kişinin çalışması bekleniyor. VW Group'un bu cesur adımı, bizlere hem şirketlerin gün geçtikçe artan yazılım ihtiyacını hem de yazılım odağındaki istihdamın nasıl artacağını gösteriyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.