Tesla, Model S, Model X ve Roadster'ı hızlandıracak yeni bir güç aktarım mekanizması üzerinde çalışıyor

Plaid adındaki yeni güç aktarım mekanizmasının, bir yıl içinde Model S Sedan, Model X SUV ve Roadster spor arabalarında yerini alması bekleniyor.
Tesla, Model S, Model X ve Roadster'ı hızlandıracak yeni bir güç aktarım mekanizması üzerinde çalışıyor

Elon Musk paylaştığı tweetle Tesla Model S, Model X ve Roadster'ı hızlandıracak yeni bir güç aktarım mekanizması üretileceğini açıkladı. Çarşamba ve Perşembe günü Elon Musk'ın yanı sıra Tesla'nın Twitter hesabı üzerinden atılan tweetler de şirketin yeni ve daha yüksek kapasiteli bir güç aktarım mekanizması üstünde çalıştığını ortaya çıkardı. 

Plaid isimli bu güç aktarım mekanizması, bir yıl içinde Model S Sedan, Model X SUV ve Roadster spor arabasında yerini alacak. Ancak Model 3 sedan veya Model Y SUV'da bu teknolojinin kullanılmayacağını belirtelim. 

Tesla ekibinin bu yeni mekanizmaya isim verirken Spaceballs filmindeki bir sahneden ilham alması da gözlerden kaçmadı. Bu isimle birlikte filmde alışılmışın dışında yüksek hız yapan uzay aracına gönderme yapılıyor. 

Hatta Musk bugün paylaştığı tweette "Ludicrous'ın ötesindeki tek şey Plaid'dir" ifadesini kullandı. Bu noktada Ludicrous'un Model S ve Model X'te bulunan ve aracın hızını en yükseğe çıkarmayı sağlayan bir sürüş ayarı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu arada Tesla'nın Plaid hakkında henüz detaylı bir bilgilendirme yapmadığını belirtelim.

Yakın zamanda Porche'nin daha fazla hissesini aldığı elektirikli araç şirketi Rimac'ın C Two aracı saate 411 kilometre yapması ile öne çıktığını hatırlatalım. Sıfırdan 96 km/saat'e 1.85 saniyede çıkabilen araç, hızıyla Tesla'nın Roadster prototipini geride bırakıyor. Tesla, Plaid üretimiyle Rimac ile rekabetini güçlendirmeye hazırlanıyor olabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.